1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

Havacılıkta Kadın Yüzdesi Neden Bu Kadar Düşük?

Havacılıkta Kadın Yüzdesi Neden Bu Kadar Düşük?
0

Havacılık sektörü denilince akıllara tek gelen uçak ile yolculuk yapmak olmaktadır, özel uçaklar ile birlikte uzak mesafe seyahatlerinde konforlu yolculuk yapılmasını sağlayan bayan personeller ile havacılık sektöründeki bayanların yerini biliriz. Ancak yine de oran olarak düşük seviyede seyir eder peki, havacılıkta kadın yüzdesi neden bu kadar düşük? Hiç merak edeniniz oldu mu?

Havacılıkta Kadın Personelin Yeri

Havacılık sektöründe bayanlardan bahsederken akıllara hep kabin görevlileri gelir çünkü sektörde ki çoğunluğun eğilimi bu yöndedir. Pilot olarak görev alan bayanların sayısı da oldukça az olduğundan ister istemez karşımıza havacılıkta kadın yüzdesi neden bu kadar düşük soruları ile karşı karşıya kalıyoruz.

Tarihte Yer Alan Kadın Pilotlar

İnanılan tabuların aksine tarih boyunca pilotluk görevini layıkıyla yerine getiren başarılı pek çok kadın pilot bulunmaktadır. Bunlara örnek olarak;

  • Dünyanın ilk kadın pilotu 1910 yılında uçan Raymonde de Laroche’dir,
  • 1933 yılında Türkiye’nin ilk kadın pilotu olarak uçan Bedriye Tahir Gökmen,
  • Atlas okyanusunu tek başına geçmeyi başaran Amelia Earthart,
  • Ve tabi ki dünyanın kadın savaş pilotu olan Sabiha Gökçen.

Gibi örnekleri verebiliriz.

Kadın Pilotların Sayıca Az Olmasının Nedenleri?

Havacılıkta kadın yüzdesi neden bu kadar düşük sorusuna verilebilecek en güzel cevap aslında toplumca kabul görülen cinsiyet ayrımcılığıdır. Havacılık sektörünün doğduğu dönemlerde erkek egemenliğin baskın olduğu zamanlardı dönemin değişmesi uçabilen kadın pilot fikrini geliştirse de yeteri kadar öne çıkamamıştır.

Dünyadaki Pilot Kadınların Yüzdesi

Maalesef kadın pilotların sayısının azlığı sadece ülkemizin ayıbı olmamakla birlikte bütün dünya genelinde yaşanılan bir sıkıntıdır. Örneğin dünya genelindeki kadın pilotların yüzdelik dilimi sadece %5,18 olarak bilinir ki, pilotların toplam sayısı 60 bindir.

Kadın Pilotların Sayısı Artacak mı?

Havacılıkta kadın yüzdesi neden bu kadar düşük diye düşünürken aslında nasıl sayıları artırabilir önceliği o konuda yönlendirmeliyiz. Daha fazla teşvik ve imkân tanınması elbette yüreklendirilmesi açısından büyük adım atılmasına neden olur.

Türk Hava Yolları Bünyesindeki Kadın Pilotlar

Ülkemizde hava yolları bünyesinde toplam 4514 pilot görev almaktadır, bunların da sadece 156 tanesi kadın pilot olarak görev yapmaktadır. Sayıları günden güne artarken hala yeterli düzeyde değildir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap