1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

Havalimanında Yasa Dışı Mining Skandalı!

Havalimanında Yasa Dışı Mining Skandalı!
İtalya Havalimanı Kripto Para
0

Yakayı Ele Verdi!

İtalya Hava Limanı’nda çalışan bir görevli kripto para birimi olan Ethereum (ETH) madenciliği yaparken yakayı ele verdi. 

Uluslararası bir popülariteye ve yüksek büyüme oranına sahip kripto paralar artık hemen hemen herkes tarafından bilinmekte. Şu an dünya üzerinde 3000‘i aşkın kripto para birimi bulunuyor. Aynı zamanda kripto para madenciliği (mining)’de yüksek maliyetler ile büyük şirketler tarafından icra ediliyor. Fakat bahsi geçen mining işlemi için yüksek teknolojiye sahip donanımlar gerekmekte. Ayrıca normalin 5 katı gelen elektrik maliyetleri de madencilik işlemlerinin sonuçları arasında yer alıyor.

Geçtiğimiz günlerde İtalya Havalimanı kripto para skandalı ile çalkalandı. Rai News, Lamezia Terme kentinde bulunan bir hava limanında çalışan 41 yaşındaki görevlinin, hava limanı bilgisayarlarını kullanarak Ethereum (ETH) madenciliği yaptığını açıkladı. Birçok bilgisayarı kullanarak yasa dışı bir skandala imza atan çalışan çok geçmeden yakalandı.

Bahsi geçen çalışanın, bu süreçte havalimanının bilgisayar sistemlerinden yararlanarak bir nevi teçhizat kurduğu belirtildi. Yetkililer çok geçmeden suçluyu güvenlik kamerası görüntüleriyle tespit ettiler. Bazı denetimler için Teknik hizmetler sağlayıcısı Sacal Global Solutions şirketi, İtalya’nın Calabria bölgesinde yer alan havalimanları için teknik çerçeveyi denetlemeye devam ediyor. 41 yaşındaki havalimanı personelinin, mining kötü amaçlı yazılımını yüklemek için Sacal’ın sistemlerine izinsiz girdiğine inanılıyor.

Uzmanlar, İtalya havalimanı yöneticilerinin işbirliğiyle, merkez içindeki BT ağının sistemlerini analiz ederek, iki farklı teknik bölümde, harici internete bağlı gerçek bir mining çiftliğinin varlığını tespit etti. Bu sistem havalimanı hizmetlerinin yönetim alanına bağlı sistemler aracılığıyla ağ bağlantısı kuruyor ve havalimanı tarafından sağlanan elektrik tedarikiyle çalışıyor.

Kripto mining kötü amaçlı yazılımı, kripto sektöründe nadir görülen bir durum değil. Ocak 2018 senesindeki son kripto boğa piyasasının zirvesine yakın bir sürede, bu tür kötü amaçlı sistemlerin dünya şirketlerinin %55’ini olumsuz etkilediği bildirilmişti.

Dilerseniz ”Japonya Hava Yolları İlk Kez Zarar Etti” haberimize de BURADAN ulaşablirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap