1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

Havalimanlarında 2020 Yılı Otopark Ücretleri

Havalimanlarında 2020 Yılı Otopark Ücretleri
0

Havalimanlarında 2020 Senesi Otopark Ücretleri

Hava limanlarında 2020 yılında gerçekleştirilecek olan yeni otopark maliyeti belirlendi. İstanbul Havalimanı’nda otomobiller için kapalı otoparkın 1 saatlik ücret 21 TL üzerinden olurken 23 TL’ye yükseldi. İstanbul Havalimanı’nda açık otopark ücreti ise 16 TL’den 18 TL olarak belirlendi. Kapalı otoparkın otomobiller için bir günlük maliyeti 69 TL olurken açık otopark ise 49 TL olarak belirlenmiştir. Otomobiller için İstanbul Hava limanı’nda kapalı otoparkın 1 aylık Abonman fiyatı ise 488 TL’dir. 2020 senesi Ocak ayı itibariyle Ankara Esenboğa hava limanındaki Otopark ücretleri 1 saat adına 17 TL olurken aylık abonmanlık ücreti 383 TL olarak belirlenmiştir. Özellikle İstanbul hava limanında kapalı ve açık otoparklar ücretleri nedeniyle boş kalmaktadır.

Yolcu Karşılamaya Gelenler Mağdur Kalıyor

Hava limanlarında otoparklara park ücreti ödemek istemeyen yolcu yakınları Hava limanı girişinde yol kenarlarında uzun konvoylar oluşturmaktadır. İstanbul Hava limanı girişi  yakınlarında  bekleyenler otoparka ücret ödememek için yaklaşık yarım saat ve üzeri beklemektedir. Hava limanı giriş ve çıkışlarında bekleyen yolcu yakınları tarafından oluşan sorunları durdurmak için direklere elektronik denetim sistemi kameraları yerleştirildi. Hava limanı girişindeki emniyet şeridinde bekleyen araçlara Elektronik denetim sistemi ile ceza gelmektedir. Trafik cezalarına ve uyarılara karşılık Hava limanı girişlerinde konvoylar uzamaya devam etmekte. İstanbul’da yer alan hava limanlarının yakınlarına konumlanan otoparklar uygun fiyatları ile yolcuların ilgisini oldukça fazla çekiyor. 24 saati 10 TL olarak hizmet sunan otoparklarda aynı zamanda hava limanlarına 24 saat ücretsiz servis olanağı bulunmaktadır. Bu özel otoparkların da 24 saat güvenlik kamerası ile takip edilmesi tercih edilme nedenlerini arttırıyor.

Havalimanında Porter Görevlileri Tarifeleri Belli Oldu

Türkiye’nin ve dünyanın ilk 3 hava limanları arasında yer alan ve oldukça fazla kapasiteye sahip olan İstanbul hava limanı başka ihtiyaçların doğmasına da sebep oluyor.  Hava limanlarında porter olarak isimlendirilen bagaj taşıma görevlilerinin 2020 ücret tarifeleri de belli oldu.  İstanbul Havalimanı’nda el bagajları için adeti 11 TL, valiz için adeti 17 TL ve Kargo Bagaj ücreti ise adeti  34 TL olarak belirlendi. Kira uygulama – imtiyaz sözleşmeleri yanı sıra ek belgelerinde bagaj taşıma geliri adı altında gelir kalemi olmayan iller İstanbul,  Antalya, Adnan Menderes, Muğla Dalaman, Milas Bodrum Hava limanı terminallerinde kazanç elde edilen bagaj taşıma gelirinin yarısı DHMİ’ye ödenecek.

Otoparktan Ücretsiz Yararlanan Kişiler

Kordiplomatik plakalı araçlar azami 1 saat süre için otopark parası ödemezken bazı devlet kuruluşları ve engelliler olmak üzere Gaziler’de belgelerini ibraz etmeleri şartıyla kullandığı ya da bulunduğu araçlara her defasında en az 15 güne kadar ücret ödememektedir. Aynı zamanda şehit ailelerinin 1. Dereceden yakınlarının özel araçlarına her defasında 15 güne kadar ücret ödememe hakları bulunmaktadır. DHMİ personellerinin kullandığı özel araçlar için de Hava limanındaki otoparklar ücretsiz olacaktır.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap