1. Ana Sayfa
 2. Havacılık Haberleri

Havalimanların’da Korona Virüs İçin Alınan Önlemler Ve Tedbirler

Havalimanların’da Korona Virüs İçin Alınan Önlemler Ve Tedbirler
0

Devlet Hava Meydanları İşletmesi(DHMİ) Genel Müdürü Hüseyin Keskin; Coronavirüs (Kovid- 19) salgınına karşı havalimanlarında yeni önlemlerin alınacağına dair açıklama yaptı.

Keskin, Twitter hesabında şu önemli noktalara değindi. Havacılık kesiminde yer alan herkesin bildiği gibi artık, yeni aynı zamanda da normal çalışmaları sürdürüldüğü bir düzene geçiş yapıyoruz, bu nedenle de sizlerin karşısına; “Covid 19FreeAirports” olarak isimlendirilen yepyeni uygulamalarla, havacılığın yeni adresi İstanbul Havalimanı’nda incelemelerde bulunulduğunu kaydetti.

Serbest kurallı check-in kuyruklarıyla oturma alanları sosyal mesafe aralığı gözetilecek şekilde yeniden düzenleme yapılacak. Teması ve yoğunluğu azaltmak adına, bagaj alanlarında gerekli görülen tüm önlemler alınacak. Ayrıca,  bagaj bantları arasında yeterli mesafe olacak.

Havalimanlarında, Hangi Noktalara Dikkat Edilecek?

Öncelikle, havalimanına gelen kişilerin mutlaka maske takması gerekiyor. Maske takmayan kişileri görevliler gördüğü takdirde, hemen müdahale edecekler. Yolcuyla yakın temas içinde olan; güvenlik ve danışmada ki kişilerde yüzlerine siperlik mutlaka takmaları gerekiyor. Havalimanı çalışanlarının, risk seviyesine göre ne kullanılacağı belirlenecek. Örneğin yolcuyla yakın temas içinde olan çalışanlar; eldiven takacaklar ve bayan çalışanlarda bone takarak saçlarına Corona virüs(Kovid-19) bulaşmasını engelleyecekler.

Yolcular, yanlarında mutlaka eldiven ve maske bulunduracaklar. Bu kurallar, Türkiye’nin dört bir yanında ki havalimanlarında geçerli olacak. Ayrıca maskeyi, 3-4 saatte değiştirmeleri gerektiği için mutlaka yanların da birkaç tane maske bulunduracaklar.

Türkiye’de ki Havalimanlarında, Yeni Dönemde Alınacak Başlıca Tedbirler:

 • Türkiye’ye gelecek ziyaretçilere; belirli ücret karşılığında havaalanlarında ve hudut kapılarında Kovid-19 PCR testi yapılacak ya da PCR testi numune alınması gerekecek.
 • Uçağa biniş aşamasında eğer yolcuda Kovid-19 belirtileri görülürse; öksürük, ateş vb. hemen yetkililere haber verilip o kişi-kişiler kesinlikle uçağa alınmayacak.
 • Uçağa, yolcu binerken ve bindikten sonra daima tıbbi maskeyi yüzünde takılı tutacak. Maske kullanımı konusunda yolculara bilgiler verilecek. Örneğin; nemlendikten sonra maskeyi değiştirmeleri konusunda vs. 3 saatte bir mutlaka maske yenilenecek. Ayrıca, yeni maske takarken kişiler ellerini kesinlikle, el antiseptiği ile temizleyecekler.
 • Uçağın arka iki sırasında ki koltuklar; sağlık sorunlarından dolayı maske kullanamayanlar ve yolculuk esnasında belirti gösterenler için daima boş bırakılacak. Ve burada oturan yolcuların arasında daima, 1 metre mesafe olacak.
 • Uçakta üçlü oturma düzeninde yolcular, orta koltuklar boş bırakılacak şekilde arka arkaya oturacaklar.
 • İkili oturma düzenindeyse; yan kısımlar boş bırakılarak arka koltukta ki yolcu çapraz şekilde oturacak.
 • Kabin görevlileri de uçuş boyunca maske takacak. Ve yolcuları, Corona virüs (Kovid-19) belirtilerine karşı yolculuk sırasında devamlı gözleyecekler.
 • 4 saatten kısa uçuşlarda yiyecek-içecek servisi yapılmaması tercih edilecek. Yapıldığı takdirde de, kurallara uygun şekilde yapılacak.
 • Uçağa binen her bir yolcuya verilmek üzere; en az 3 adet tıbbi maske ve el antiseptiği olan sağlık kiti hazırlanacak.
 • Tüm yolculara, yolcu iletişim bilgi kartları doldurtulacak. Ulusal, Uluslararası Sivil Havacılık tarafından önerilen bulaşıcı hastalıklara yönelik prosedürler katı bir şekilde uygulanacak.
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap