1. Ana Sayfa
  2. Uçak Kazaları

Havalimanlarında Yaşanan En Büyük Kazalar

Havalimanlarında Yaşanan En Büyük Kazalar
0

Geçtiğimiz yıllarda oldukça popüler kitaplarından biri olan Türk Sivil Havacılık Tarihine Damgasını Vuran Uçak Kazaları isimli kitabında de bahsedilen, Türkiye tarihinin en unutulmaz ve akıl almaz uçak kazalarını sizler için derledik.

1) İstanbul-Paris-Londra

TC-JAV tescilli McDonnell Douglas DC-10 tipi uçak, bir İstanbul-Paris-Londra seferi esnasına Paris yakınlarında düştü. Paris-Londra seferini tamamlamak için Orly Havalimanı’ndan tekrar havalanan dev jet, kalkışından yaklaşık 12 dakika sonra Paris yakınlarındaki bir ormana düştü.

Uçakta olan 335 yolcu ve 11 mürettebattan malesef kurtulan olmadı. 346 kişinin hayatını kaybettiği bu olay, Yaşandığı gün yani 3 Mart 1974 itibari ile dünya havacılık tarihinin en ölümcül uçak kazalarından biri oldu. Uçağın düşme sebebi ise, kargo kapısı ile ilgili bir hata oluşması sonucunda, tırmanış sırasında kapının açılması olmuştu.

2) Atlas Okyanusu – Boeing

Birgen Air’e ait olan TC-GEN tescilli uçak, Puerto Plata’dan kalktıktan birkaç dakika sonra Atlas Okyanusu’na düştü. Haftalarca apronda bekleyen ubu çağın, pitot tüplerinin korunmamış oluşuyla başlayan bir hatalar zinciri sonucunda düşen bu uçakta 189 kişi hayatını kaybetti.

3) Ankara – Vickers

Middle East Airlines’e ait olan bir yolcu uçağı ile Ankara semalarında eğitim amaçlı uçuş yapan bir askeri uçağımızın havada çarpışması sonucu yaşanmıştır. Ankara şehir merkezine düşen bu iki uçağın enkazı, yerde bulunan onlarca kişinin hayatını kaybetmesine neden olmuştur.

Yolcu uçağının daha büyük parçalarının düştüğü Ulus, en çok zarara uğrayan yerlerden olmuştur. Yolcu uçağında bulunan 11 kişi ve askeri uçaktaki 3 personel ile beraber, yerdeki onlarca insan da hayatını kaybetmiştir fakat kesin rakam halen net bir şekilde bilinmemektedir.

4) Diyarbakır – Avro RJ

Avro RJ-100 tipi bir uçak Diyarbakır Havaalanına inişe geçtiği esnada düştü. Sis sebebiyle düşen görüş mesafesine bağlı olarak yapılan bazı hatalar, bu facianın sebebi olarak bilinmektedir. Uçakta olan 80 kişiden sadece 5’i hayatta kalmayı başarırken, 75 kişi hayata veda etti.

5) Trabzon – Yakolev

NATO’dan görevlendirilerek İspanyol barış askerlerini, Afganistan’dan kendi evlerine, yani İspanya’ya götüren uçak Trabzon Maçka yakınlarında düşerek 75 kişinin hayatını kaybetmesine neden oldu. Bu kazaya bir pilotaj hatasının sebep olduğu düşünülmektedir.

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap