1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Hindistan Rafale Savaş Uçaklarını Teslim Alıyor

Hindistan Rafale Savaş Uçaklarını Teslim Alıyor
0

Hindistan’ın, 2016’da Fransa ile yapılan anlaşma kapsamında sipariş edilen 36 adet Rafale tipi savaş uçağından 17’sini mart ayında teslim alacağı açıklandı.

Hindistan’dan alınan haberlere göre, Hindistan Savunma Bakanı Rajnath Singh, Fransa ile yaklaşık 5 yıl önce varılan anlaşmada sipariş edilen Rafale savaş uçakları hakkında parlamentonun üst kanadı Eyaletler Konseyini (Rajya Sabha) bilgilendirdi.

Singh yaptığı önemli konuşmada, şimdiye kadar 11 Rafale savaş uçağının ülkeye giriş yaptığını söyledi.

Mart ayında 17 savaş uçağını daha teslim alacaklarını söyleyen Singh, geri kalan savaş uçaklarının teslimatının ise Nisan 2022’ye kadar tamamlanacağını ifade etti. Yeni Delhi yönetimi, 2016’da Fransız savunma üreticisi Dassault Aviation ile 9,2 milyar dolar değerinde toplam 36 Rafale tipi savaş uçağı satın alınması için anlaşma imzalamış ve 5 savaş uçağının sevkiyatı Temmuz 2020’de yapılmıştı.

Fransa daha sonra Rafale savaş uçaklarından, 3’ünü Kasım 2020’de, 3’ünü ocak ayında teslim etmişti.

Rafale Savaş Uçağı Tartışmalara Yol Açtı

Fransa ile Eylül 2016’da anlaşma yapıldığından bu yana söz konusu uçaklar Hindistan’da tartışma konusu olmayı sürdürdü.

Muhalefetteki Hindistan Ulusal Kongresi (INC), kendi iktidarları döneminde daha düşük fiyata pazarlığı yapılan uçakların, Modi’nin 2014’te iktidara gelmesinin ardından 3 katı bedel ödenerek satın alındığını savunmuştu.

Modi hükümeti Fransız şirketle yapılan sözleşmedeki gizlilik hükmünü gerekçe göstererek uçaklar için ödenen bedeli açıklamayı reddetmişti.

Öte yandan, Fransız savunma şirketi Dassault tarafından üretilecek 36 savaş uçağının Hindistan’a 8,7 milyar dolara mal olduğu belirtiliyor.

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap