1. Ana Sayfa
  2. Uçaklardan Haberler

Hindistan’ın SİHA’sı Ghatak İlk Kez Yayınlandı

Hindistan’ın SİHA’sı Ghatak İlk Kez Yayınlandı
hindistan ghatak
0

İnsansız Hava Aracının Duyurusu Yapıldı

Hindistan’ın büyük yatırım yaptığı SİHA projesi kapsamında çalışmaları süren Ghatak modeli ilk kez yayınlandı.

Hint Teknoloji Enstitüsü Kanpur tarafından YouTube platformunda yayınlanan İHA tasarım dersinde Ghatak SİHA modeline ait iniş takımlarının da yer aldığı belirtilen ilk model, dersin kayıt altına alındığı laboratuvarda arka planda görüntülendi. Hindistan Ghatak modeli ile gelişen teknolojilere ve ülkelerin savunma sanayisine ayak uydurarak silahlı insansız hava aracı üretenler kervanına katılacak gibi görünüyor. İlk olarak Livefist tarafından yapılan duyuruda insansız hava aracı Ghatak, gizli kanatlı uçan test yatağının kısaltması olan SWiFT‘nin (Stealth Wing Flying Testbed) başka bir modeli veya alt ölçekli bir uçak modeli olabilir. Bir prototip SWiFT’in, şu anda Hint Nirbhay seyir füzesine güç veren bir Rus NPO Saturn 36MT turbofan motorunun kullanılacağı duyuruldu.

Milli İmkanlarla Hayata Geçirilmesi Planlanıyor

Hintçe’de “tehlikeli ve ölümcül” anlamına gelen Ghatak uçak projesi, AURA projesi (otonom insansız araştırma uçağı) adıyla başladı ve ilk kez 2010 yılında, doğrudan Başbakan’a rapor veren bir uzman ekip tarafından yönetimi sağlandı. Şimdiye kadar minimum 8 milyon dolar değerinde olan Hindistan SİHA programı, droneun tamamen Hindistan’da hayata geçirilmesine odaklanıyor ve yurt dışından teknoloji transferlerinin en aza indirilmesi planlanıyor. Arka planda görüntülenen model özellikle keskin hatları ile oldukça dikkat çekiyor.

SWiFT’den yaklaşık sekiz kat daha büyük bir model olacak olan Ghatak, hem yer hedeflerine oldukça hassas silahlarla saldırmak hem de istihbarat, keşif ve gözetleme görevlerini gerçekleştirmek için gizli bir bombardıman modeli olarak geliştiriliyor. SWiFT prototipinin önümüzdeki sene ilk kez uçuş yapması planlanırken, Ghatak’ın 2025 yılından önce uçması beklenmiyor.

Dilerseniz ”Middle East Airlines” haberimize de BURADAN ulaşablirsiniz.

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap