1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

Hudson’da Mucize-Sully

Hudson’da Mucize-Sully
0

Uçak kazaları ile ilgili şimdiye kadar pek çok film çekildi. Bu filmler, kimi zaman daha teknik konularla ilgiliyken çoğunlukla daha insani noktalara odaklanmaktadır. Gerçek kazalardan esinlenerek çekilen filmler ise her zaman çok daha fazla ilgi çekmektedir. İşte bu gerçek hikayelerin birinden beyaz perdeye uyarlanan “Hudson’da Mucize-Sully” filmi de 2016 yılında gösterime girdiğinde oldukça ilgi çekmiş, pek çok ödülün sahibi olmayı başarmıştı.

15 Ocak 2009’da gerçekleşen 1549 sefer sayılı uçuşta, US Airways’e ait uçağın kaptan pilotları olan Chesley “Sully” Sullenberger ve yardımcı pilot Jeff Skiles, havalanmalarının ardından 3 dakika sonra bir kuş sürüsüne çarparlar. 2800 feet yükseklikte gerçekleşen bu çarpışma neticesinde Airbus A320 tipi uçaklarının iki motoru da devre dışı kalır. Motorları çalışmayan uçakla en yakındaki havalimanına bile ulaşamayacaklarına kanaat getiren pilotlar, uçağın rotasını Hudson Nehri’ne çeviriler. İnanılması zor bir inişi başarı ile gerçekleştirerek uçakta bulunan hiçbir yolcunun ve mürettebatın hiçbir zarar görmeden uçaktan çıkmalarını sağlarlar.

Chesley “Sully” Sullenberger’in Hayat Hikayesi

Kaptan pilot Sully, bu başarılı inişten sonra adeta bir halk kahramanı olarak ilan edildi. Hayat hikayesi de oldukça ilgi çeken kaptan pilot hayatıyla ilgili bir kitap da yazdı. İşte bu kitapta 6 yaşında pilot olmaya karar verdiğini ve 16 yaşında da uçuş eğitimi almaya başladığını ifade eden kaptan pilot Sully, çok küçük yaştan itibaren hem annesinin hem de babasının desteğini almıştı.

Yüksek performanslı uçaklarla uçak istediğine karar veren Sully, Amerikan Hava Kuvvetlerinde pilot olabilmek için Harp Okuluna kayıt yaptırdı. Planörle bile uçuş yapan Sully’nin Hudson Nehrine yaptığı mucizevi inişte bu planör tecrübesinin de önemli rol oynadığı söylenir. Hava Kuvvetlerinde geçirdiği 7 yılın ardından sivil hayatı tercih eden Sully, sabırla tırmandığı havacılık basamaklarında kaptan olarak kendine yer bulabilmesi 1988 yılını bulacaktı.

Kariyeri boyunca pek çok uçak kazasını incelediğini ifade eden kaptan pilot Sully, uçak kazalarının sebepleri ile ilgili oldukça bilgi sahibiydi. Çeşitli havayollarına ait uçak kazlarını da inceleyen Sully, şirketine daha güvenli uçak yolculukları için de pek çok öneride bulunacaktı.

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap