1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

IATA’dan Korona Uyarısı: Hava Yolu Şirketlerinin Gelirleri 30 Milyar Dolar Düşebilir

IATA’dan Korona Uyarısı: Hava Yolu Şirketlerinin Gelirleri 30 Milyar Dolar Düşebilir
0

Uluslararası Hava Taşımacılığı Birliği (IATA), koronavirüs salgını nedeniyle hava yolu şirketlerinin gelirlerinin bu yıl sonuna kadar ortalama 30 milyar dolar seviyesinde azalabileceğini bildirdi.

Merkezi Kanada’nın Montreal kentinde olan IATA’dan yapılan açıklamada, koronavirüs salgınının hava taşımacılığı sektörüne olan etkisini gündemine aldı.

Uluslararası hava yolu şirketlerinin gelirlerinin bu yıl global salgın olan koronavirüs sebebiyle 30 milyar dolar civarın da azalabileceği belirtilen açıklamada, son 10 yıldır ilk kez uluslararası seyahate olan talepte düşüş görüldüğü, Çin ve Asya-Pasifik ülkelerine hizmet veren hava yolu şirketlerinin gelişmelerden en olumsuz şekilde etkilenmesinin beklendiği kaydedildi.

Yapıalan açıklamada, 2020 sonunda Asya-Pasifik bölgesindeki hava yolu şirketlerinin gelirlerinde 28 milyar dolar, diğer hava yolu şirketlerinin gelirlerinde ise 1,5-2 milyar dolar düşüş kaydedilmesinin beklendiği aktarıldı. Ayrıca bu yılın sonunda Çin hava yolu şirketlerinin sadece iç pazarda toplam 13 milyar dolarlık gelir kaybı olabileceği belirtildi.

‘2020 Yılı, Hava Yolu Şirketleri İçin Epey Zorlu Bir Yıl Olacak’

IATA Genel Direktörü Alexandre de Juniac, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Hava yolu şirketleri, kapasitenin ve uçuş güzergahlarının azaltılması konusunda son derece zorlu kararlar veriyor. 2020, hava yolu şirketleri için zorlu bir yıl olacak.” ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap