İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Uçak Modelleri
  3. II. Dünya Savaşında Alman Savaş Uçağı Modelleri

II. Dünya Savaşında Alman Savaş Uçağı Modelleri

featured

İkinci Dünya Savaşında Alman savaş uçağı modelleri hem hız hem de yetkinlik açısından savaşın seyrini değiştiren çok önemli görevler almışlardır. Alman Hava Kuvvetleri savaş boyunca çok büyük gelişmeler kaydetmiş, özellikle rakiplerine karşı çok büyük kayıplar verdirmişlerdir. Tasarımları ve yapıları ile birlikte çok etkileyici sonuçlara yol açmışlardır.

Focke-Wulf Fw 190 Alman Savaş Uçağı

Alman savaş uçağı modelleri arasında en çok bilinen modeldir. Fw 190 olarak da bilinen model, temel avcı uçağı olarak görev yapmıştır. Dizaynı açısından güçlü bir hava soğutmalı motora sahiptir. Aynı zamanda en küçük gövdeye bu motorun yerleştirilerek hızdan kazanılması amaçlanmıştır. Su soğutmalı motor kullanılması da hızlı ve manevra kabiliyetinin yüksek olmasına neden olmaktadır. Ancak uçakların en büyük eksiklikleri hareket kabiliyetlerinin rakiplerine göre daha kısa kalması olmuştur. Bunun yanında pilotu için mükemmel bir görüş açısı elde etmesine sağlayan sistemi bulunmaktadır. Ağır silah yükü ve yüksek hızları ile birlikte rakiplerinin de takdirini kazanmıştır. En çok dikkat çeken özellikleri arasında ise kısa kanatları ve dengeli eleron sistemi olmuştur. Bu sayede ani yatışları da çok kolay bir şekilde yapabilmiştir. Geniş aralıklı iniş takımı da kolay bir şekilde inişlerini yapabilmesine olanak vermiştir.

Messerschmitt Me 163

Savaşın son yıllarında tasarlanmış bu özel Alman savaş uçağı özellikle zamanına göre çok farklı bir tasarıma sahiptir. Performans açısından da çok etkili olan model tehlikeli olduğu için çok fazla kullanılmamıştır. Tasarımı açısından günümüz F serisi uçaklara benzemektedir. Bu tasarım ise dönemine göre son derece ileridedir. Yine ön kısmında planör olmasına rağmen planör kısmı oldukça kısıtlı tutulduğu için bir tür jet görünümüne sahiptir. Kalkış için de küçük tekerlek sistemi kullanarak performans sergiliyordu. Saatte 562 km hıza varması ise zamanına göre son derece etkili sonuçlar yaratıyordu.

Junkers Ju 88

Alman savaş uçağı modelleri arasında özellikle bombardımanlar yüzünden en çok bilinen modellerinden olan Ju 88 çok amaçlı olarak kullanılmıştır. Savaşta en çok kullanılan ve en çok düşürülen uçaklardan birisi olma özelliği taşır. Dalış, taktik ve torpido bombardımanı gibi farklı saldırılarda kullanıldı.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap