1. Ana Sayfa
  2. Uçaklardan Haberler

Il-96-400M İnşa Edilmeye Başladı

Il-96-400M İnşa Edilmeye Başladı
Rusya Il-96-400M
0

Kıyamet Günü Uçağı

Rusya olağan üstü durumlar için Il-96-400M tipi geniş gövdeli uçağın inşasına başladı.

Rus haber şirketi TASS’ın yaptığı açıklamada, Rusya’nın yeni Komuta Kontrol Uçağı modeli, Il-96-400M uzun menzilli ve geniş gövdeli bir platform temelinde geliştirilerek faaliyete geçecek. Bahsi geçen Komuta Kontrol Uçağı, nükleer savaş ya da olağan üstü bir durum yaşanması halinde ve karargahın işlevsiz kalması durumunda devreye girmek üzere inşa ediliyor. Rusya Il-96-400M uçağının kullanılması, hava komuta merkezinin havada çok daha uzun süre durmasına ve birliklerin kapsama alanını yükseltmesine izin verecek.

Amerika’nın “kıyamet günü” olarak nitelendirdiği günlerde, karargahın belirli bir süre kendi güvenliğini de sağlayarak uçabiliyor olması gerekiyor. Bu model uçaklar, nükleer savaş ya da olağan üstü bir durum yaşanması halinde ve ordu karargahlarının kullanılamaz hale gelmesi durumunda devreye giriyor ve havada uzun süreler kalarak iletişimi sağlıyor.

Uçağın hem olası bir felaket bölgesinden uzaklaşmayı sağlayacağı hem de komuta etmeye ve durumsal farkındalığa imkan sağlayacağı belirtildi. Bu amaçla uçağın tüm yapısında nükleer bir saldırıda ortaya çıkacak elektromanyetik patlamadan etkilenmeyecek özel malzemeler kullanılarak özel yöntemlerle güvenlik altında tutuluyor. Bununla birlikte uçağın kumandası, güç sistemleri ve haberleşme araçlarının kesintisiz çalışması hedefleniyor.

Şu an Rus Havacılık ve Uzay Kuvvetleri, 1992 senesinden beri faaliyette olan dört Il-80 model kontrol uçağını içeriyor. Uzun menzilli ve geniş yapılı Il-96-400M, Il-96 serisi uçak modelin modern bir halidir. Yeni model olan uçak daha uzun bir gövdeye ve daha güçlü motorlara sahip olarak geliştiriliyor. Bunun yanında, uçağın çok daha hafif, daha güçlü, güvenli ve operasyonlarda ekonomik olmasını sağlamak amacıyla yapımında yeni ve güçlü malzemelerin kullanıldığı bildirildi. IL temsilcileri yeni “büyük felaket” uçağının yakın zamanda faaliyete başlama ihtimalinin düşük olduğunu ve sertifikasyon testlerinin 2021 yılında başlayacağını bildirdi.

Dilerseniz ”Hindistan’ın SİHA’sı Ghatak” haberimize de BURADAN ulaşablirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap