1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

İlk Defa Uçak Yolculuğu Yapacak Kişilerin Bilmesi Gerekenler

İlk Defa Uçak Yolculuğu Yapacak Kişilerin Bilmesi Gerekenler
0

Son yüzyılın belki de en büyük icadı yolcu uçaklarının insan hayatına girmesidir. Uçak yolculuğu yapmak insanların gitmek istediği yerlere çok kısa sürede güvenli ve hızlı bir şekilde gitmelerini sağladığı için uzun mesafelerde en çok tercih edilen ulaşım yöntemlerindendir. Ancak daha önce uçak yolculuğu yapmamış kişilerin uçak yolculukları ile ilgili bilmeleri gereken püf noktalar vardır. Peki püf noktalar nelerdir?

İlk Defa Uçak Yolculuğu Yapacaklar İçin

İlk defa uçak yolculuğu yapacak kişiler genelde havada bir ulaşım aracında olmanın heyecanı ile karşı karşıyadır. Bu heyecanın yanında kimi insanlarda da tedirginlik yine uçak yolculuğu yapmak için kendini gösteren başka bir duygudur.

Ancak uçak yolculuğu diğer ulaşım araçlarına göre çok daha güvenli ve hızlı bir araç olduğu için yine de kişilerin tercih sebepleri arasındadır.

Uçak Bileti Alma

Uçak biletleri özellikle son yıllarda özel hava yolu şirketlerinin kurulması ile neredeyse otobüs biletleri kadar uygun hale gelmiştir. Hal böyle olunca 15-20 saatte gidilecek yerlere uçak sayesinde 2-3 saatte gitme imkanı doğmuştur. Bu da insanlar için çok büyük bir ulaşım kolaylığı sağlamıştır. İşte bu yüzden uçak bileti alırken genel bir arama yaparak en ucuz hava yolu şirketinden uçak bileti seçmek mümkündür. İster internet üzerinden ister bir acenteden uçak bileti alarak check-in yaptırmak yeterlidir. Bilet satışı sistemde görüneceği için kişinin elinde herhangi bir bilet olmasına gerek yoktur.

Uçak Yolculukları İçin Diğer Önemli Nokta Bagaj

Uçak yolculuğu yapacaklar tavsiyeler konusunda bagaj önemli bir noktadır. Bagaj uçak yolculuklarında iki çeşittir bir tanesi kişi başına 15-20 kilograma kadar değişen uçağın bagaj kısmında taşınan ve görevlilere teslim edilerek uçakta sizden ayrı bir bölümde taşınacak olan bagajdır. Diğeri ise kabin boy bagajdır. Kabin bagajı görevlilere teslim etmek gerekmez. Kişi kendi yanında taşıyabilir. Kabin bagajlarında ağırlık ya da boyut sınırı genelde bulunmamaktadır. Ancak bazı hava yolu şirketlerinde kabin bagajları da 8-10 kilogram ile sınırlandırılmıştır.

Check-in internetten ya da acenteden alınan biletin hava alanında ilgili hava yoluna uğrayarak kişinin oturacağı yerin belirlenmesi, kişinin kimlik doğrulamasını yapılması, biniş kartının basılarak kişiye teslim edildiği varsa bagajın yetkililere teslim edildiği bagaj fişinin alındığı işlemlerin tümüdür. Check-in işlemleri için uçuş saatinden 1.30 saat kadar önce havaalanında olmak gereklidir. Check-in işlemlerinin uçuş saatinden yarım saat önce kapanmaktadır. Bu sebepten dolayı uçuş saatinden en az bir saat önce hava alanına gelerek check-in işlemlerini tamamlamak gereklidir.

Check-İn Yapıldıktan Sonra

Check-in yapıldıktan sonra ne yapmak gerekir? Yolcu check-in işlemlerini yaptırdıktan sonra yetkili tarafından yolcuya uçağa hangi kapıdan binilecek, nerede, hangi koltukta oturulacak ve bagaj fişi alacak bir belge verilir. Kimlik ehliyet ya da pasaportu hazır bulundurarak kapı numarasına dikkat ederek güvenlik noktasına ilerlenir. Burada x-ray cihazından geçirdikten sonra yetkiliye uçuş kartı gösterilerek uçağa doğru gidilir.

Uçağa Alınma Kısmı

Bütün bu işlemler bittikten sonra sıra uçağa alınma kısmına gelmiştir. Genellikle küçük hava alanlarında yolcu uçağa direkt yürüyerek giderken büyük hava limanlarında uçağa hava alanı otobüsleri vasıtasıyla gidilmektedir. Görevliler uçağa biniş konusunda yardımcı olmakta ve yönlendirmeler yapmaktadır. Uçak yolculuğu sırasında elinizdeki bilete göre uçakta nerede oturacağınız belirlenmiştir. Yolcu kabin bagajını oturduğu yerin üstündeki dolaba yerleştirebilir. Uçakla ilgili genel bilgilere uçakta yapılan anonslar sayesinde ulaşarak güvenli bir yolculuk gerçekleştirebilir.

Gidilecek Yere Varılması

Uçak varış noktasına gelindikten sonra yine görevliler tarafından yönlendirme yapılacaktır. Uçak kapıları açıldıktan sonra diğer yolcular takip edilerek bagaj kısmına ulaşmak mümkündür. Bir süre bagaj bekledikten sonra bagaj alınarak seyahatinizi olursunuz . Genel olarak uçak yolculukları için standart uygulamalar bu şekildedir. ilk defa uçak yolculuğu yapacak kişilerin bu standart kurallara uyarak yolculuk yapmaları çok kolaydır.

İlginizi Çekebilir
uçak-motor-teknisyeni-19

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap