1. Ana Sayfa
  2. Uçaklardan Haberler

İngiliz Savaş Uçakları Devriyede!

İngiliz Savaş Uçakları Devriyede!
İngiliz savaş uçakları
0

Mesai Başladı!

İngiliz savaş jetleri ve donanma gemilerinin, Rus savunmasının ‘zayıf hatlarını’ incelemek amacıyla Rusya sınırlarındaki devriye nöbetlerini önemli ölçüde çoğalttığı belirtildi. The Sunday Times gazetesinin haberine göre İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne (RAF) ait savaş uçakları ve donanmada görevli İngiliz gemileri, Rus savunmasının ‘zayıf hatlarını’ saptamak amacıyla Rusya sınırlarındaki devriye mesailerini önemli ölçüde artırdı.

Habere göre ağustos ayının son haftasından bu yana Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne ait en az 25 uçak, Rusya’nın Karadeniz bölgesindeki sınırlarına ve kuzeydeki Kola Yarımadası’na sevk edildi ve aynı zamanda uçuşlara katılan uçakların sayısı 5’e kadar yükseldi.

Savaş Jetleri Eşlik Etti

Typhoon savaş jetleri
Typhoon savaş jetleri

Gazete, uzun menzilli İngiliz savaş uçakları olan Typhoon savaş jetleri ile Voyager yakıt ikmal uçakları ve ayrıca Sentinel, RC-135 ve Sentry E-3 AWACS keşif uçaklarının katıldığı açıklamasında bulundu.

The Sunday Times 2 hafta önce ise Typhoon avcı jetlerinin Ukrayna üzerindeki ilk uçuşlarını yaptığını yazmış ve ‘askeri kaynakların ve uçak izleme sitelerinden gelen bilgilerin, Karadeniz üzerindeki devriyelerin o zamandan beri çoğaltıldığını doğruladığını’ belirtmişti.

Typhoon’ların ayrıca ilk kez Rus denizaltılarının bulunduğu ana üslerin yer aldığı Murmansk yakınlarında devriye atmak üzere Kuzey Kutup Dairesi’nin ötesine gönderildiği de ifade edildi.

İngiliz istihbarat görevlilerinden üst düzey bir yetkilinin gazeteye verdiği açıklamaya göre bu tür misyonlarda elde edilen bilgiler, İngiltere Savunma Bakanlığı’nın uzmanlarının ‘karşı tarafın zayıf hatlarını saptamalarına ve onları kullanmaya çalışmalarına’ olumlu katkı sağlayacak.

Rusya Genelkurmay Başkanlığı Ana Harekat Dairesi Başkanı Orgeneral Sergey Rudskoy, önceki gün yaptığı bildiride yabancı keşif uçaklarının Karadeniz bölgesinde bir önceki yıla göre yüzde 40 daha fazla görülmeye başladığını ve hava keşif çalışmalarının Kırım Yarımadası yakınında daha fazla yoğunlaştığını duyurmuştu.

 

Dilerseniz ”Airbus’ın Çığır Açacak Prjeleri!” haberimize de BURADAN ulaşablirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap