İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri
  3. İngilizlerde F-35 Yerine Yerli ve Milliye Yöneldi
Trendlerdeki Yazı

İngilizlerde F-35 Yerine Yerli ve Milliye Yöneldi

İngiltere’nin saygın ve en çok tirajlı gazetesi The Sunday Times, hükümetin askeri bütçelerdeki planlamasını yenilediğini ve F-35 programından büyük ölçüde çekildiğini açıkladı.

featured

Tüm ülkelerin savaş uçakları konusundaki girişimleri son günlerde manşet olmaya devam ederken İngiliz cephesinden yeni bir bilgi ulaştı. Resmi olmayan The Sunday Times’in haberine göre F-15 programındaki 138 adet 5. Nesil savaş uçağı siparişinin 90 adetini iptal ettiği öne sürüldü. Geçtiğimiz yıl İngiliz askeri harcamalarıyla ilgili tasarruf planlarının uygulanacağı açıklanmıştı. 2020 yılının ağustos ayında açıklanan yüzde 50’lik sipariş iptali ön görüsü bu iptal ile %65 seviyelerine çıktığı ifade edildi.

Teknolojinin hızla ilerlemesiyle birlikte karmaşık savaş teknolojisi daha farklı noktalara doğru ilerlemektedir. Bu yüzden ülkelerin sipariş verdiği veya projeye ortak olarak dahil olduğu teknolojiler satın almadan eskimiş hale gelebiliyor. En son F-35 programından çıkartılan Türkiye’de kendi 5. Nesil savaş uçağı projesinde mockup versiyonunu tamamlamış ve görücüye çıkartmıştı. Paris Airshow’da gösterilen Türk savaş uçağına ilgi yoğundu.

Ülkelerin aktif olarak 5. Nesil savaş uçaklarını kullanmaya başlamamasına rağmen İngiltere ise farklı bir strateji izleyecek gibi görülüyor. İptal edilen siparişteki bütçe tutarını ise 6. Nesil yerli olarak üretilmesi plananan Tempest projesine ayırmayı hedeflediği belirtiliyor.

Tempest savaş uçakları İngiltere’nin dışında İsveç ve İtalya ile ortak olarak yürütülmektedir. Aralarında Türkiye’nin de dahil olduğu Hindistan ve Japonya’da ilgilendiği fakat net bir anlaşma haberi gündeme yansıtılmamıştır.

Geliştirilmiş özellikler barındıran Tempest, F-35 uçaklarının ötesinde tasarlanarak üretilmesi hedefleniyor.  Delta kanatları ve uçağın karakteristik yapısı F-22 Raptor’u uzaktan da olsa anımsatıyor. Yerli savaş teknolojileri pazarında yenilik ve askeri teknolojisini kapalı tutmak isteyen İngiltere, Tempest ile güç dengesini değiştirmek istiyor.

Programın bütçesinin 3 milyar dolar civarında olduğu tanıtıldığı Farrnborough Airshow’da açıklanmıştı. Gelecek teknoloji ile doldurulan uçağın insansız olarak remote control ile uçabileceği belirtilirken, tasarımda sensör teknolojilerine ve yazılımsal sisteme ağırlık verdiği biliniyor.

Esnek füze yükleme düzenlemeleri, sanal pilot vizörü, kontrol edilebilir otonom gibi çeşitli donanımlara ek olarak lazer saldırı sistemleri Tempest ile gelmesi hedeflenen başlıklar olarak kaydediliyor. Bu tarz savaş teknolojilerinin yalnızca konu başlıkları hedef verilirken nihai sonuç aktif olarak kullanıldıktan sonra belirli olabileceğinin altını çizmekte fayda var.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap