1. Ana Sayfa
  2. Uçak Kazaları

İniş Yaparken Ayıya Çarpan Uçak: Dünyada İlk Kez!

İniş Yaparken Ayıya Çarpan Uçak:  Dünyada İlk Kez!
0

Uçak kazaları birbirinden ilginç sahnelere sebebiyet verebiliyor.  Birçok örnekle bunun daha önce teyit etmiş olmamıza rağmen son uçak kaza haberleri arasında yer alan bu haber oldukça ilginç. İniş yaparken boz ayıya çarpan uçak dünya tarihinde ilk defa ortaya çıkan bir uçak kazası türüne imza attı. Olayın detayları ise şu şekilde;

Kazaya konu olan uçak Alaska havayollarına ait bir yolcu uçağı. Uçak Yakutta havalimanına iniş yapıyor.  İniş sırasında hiç hesapta olmayan bir durumla karşı karşıya kalınıyor pistte iki tane boz ayı o sırada bulunuyor. Elbette bu hesapta olmayan durumda uçak ne yazık ki boz ayılardan birine çarpıyor ve ayı orada yaşamını yitiriyor. Alaska ulaşım ve kamu tesisleri sözcüsü durumla ilgili yaptığı açıklamada oldukça üzgün olduklarını ancak bu durumun ön görülemez olduğunu bildirdi. Sam Dapcevich,  bir uçağın ilk kez bir boz ayıya çarparak kaza yaptığını da beyan etti. Bu olaydan sonra pist önlemlerinin arttırılması da masaya yatırılmış görünüyor. Daha önce Alaska ‘da benzer vakalara rastlanmış ancak bir ayıya çarpmak uçak kazaları tarihinde bir ilk. Daha önce hayvanlar ile yaşanan kazalarda geyiklere, kazlara ve kuş türlerine çarparak kaza geçiren uçaklar bulunuyor.

Boz Ayının Pistte Ne İşi Var?

İnsanın aklına bu konuda gelen ilk soru bu oluyor. Boz ayının uçak pistinde ne işi var? Alaska bölge olarak doğal yaşam formu ile iç içe olduğundan hayvanlar da insan yaşam alanlarından geçerek seyahat ediyorlar.  Kazanın olduğu sırada boz ayıların pistten geçtiği kamera kayıtlarında görülüyor. Kaza yapan uçağın tipi, Boeing 737-700 yolcu uçağı olarak biliniyor ve kaza sonrası uçakta da ufak çaplı bir hasar meydana gelmiş.  Hasar uçağın sol tarafında meydana gelmiş.  Pilot’un ifadesine göre burun kısmında ayı ıskalanmış, ancak sol tarafta bir darbe hissedilmiş.  Tam bu sırada ayıya çarpıldığı düşünülüyor. Hasar alan uçak birkaç gün sürecek bir tadilat işlemine tabii tutulacak.  Tüm sorunlar giderilip incelemeler yapıldıktan sonra uçak yeniden piste dönebilecek.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap