1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

İran’da Düşen Eğitim Uçağı Hakkında Açıklama

İran’da Düşen Eğitim Uçağı Hakkında Açıklama
0

İranİran İslam Cumhuriyeti 23 Nisan 2020 tarihinde trajik bir uçak kazasına sahne oldu. İran’ın Mazendera eyaletinde bir eğitim uçağı düşmüş, iki İranlı pilot kazada hayatlarını kaybetmişti. İran Devlet Yetkilileri kaza ile ilgili iddiaları yanıtladı.

İran İslam Cumhuriyeti Polis Gücü Sözcüsü Sardar Ahmet Hosrevi, Mazenderan’ın Salmanshahr bölgesinde yaşanan uçak kazasının vurulduğu iddialarını yalanlayarak kazanın olumsuz hava şartları nedeniyle yaşandığını bildirdi. İran Emniyet Merkezi Halkla İlişkiler sözcüsü Ahmet Hosrevi açıklamalarına şu şekilde devam etti. Çarşamba akşamı saat 17.00 civarında bir eğitim uçağı, olumsuz hava şartları nedeniyle talihsiz bir olay sonucu uçak kazası yaptılar. Ne yazık ki bu uçakta yer alan iki eğitim pilotumuz da Allah’ın sofrasına katıldılar.” Şeklinde açıklama yapan Hosrevi daha sonra uçak kazasının Mazenderan eyaletindeki Salmanshahr bölgesinde gerçekleştiğini kazanın  erken saatlerinde meydana geldiğini, kazayı resmi olarak duyurduktan sonra kesin nedenini araştırmak için olay yerine uzman ekip gönderildiğini ifade etti.

İran İslam Cumhuriyeti olayın ardından 5 gün geçmesinin ardından, talihsiz kazanın bir provoke dedikodusuna yer vermemek adına terör bağlantısı bulunmadığını açıklamıştı. Henüz kesin olarak kazanın sebebi bilinmese de İran Hükümeti, muhalif kesimin iddialarını kesin bir dille yalanladı. Önümüzdeki günlerde İranlı yetkililerin olay hakkında daha detaylı açıklama yapması bekleniyor.

İran’da Daha Önce Uçak Kazası Sebebiyle 176 kişi Hayatını Kaybetmişti

İran’ın başkenti Tahran İ. Humeyni Havalimanından Ukrayna’ya doğru hareket etmekte olan uçak Ukrayna Havayolları’na ait bir uçak düşürülmüştü. İlk olarak İran Hükümeti’nin teknik sebeplerden dolayı yere çakıldığı bildirilen Boeing 737 tipli uçakta 176 kişinin bulunduğunu, kazada bu kişilerden hiç birinin sağ kurtulamadığı açıklamasında bulunulmuştu. Dünyadan yapılan baskılara daha fazla dayanamayan İran, kısa süre sonra uçağı, kendilerinin yanlışlıkla düşürdüğünü itiraf etmiş, başta Ukrayna olmak üzere hayatını kaybeden ailelerinden özür dilemişti.

Hükümet adına basın toplantısı düzenleyen üst yetkili bir General yaşananların kendi sorumluluğu olduğunu söyleyerek görevinden istifa etmişti.

Bu yıl İran’da uçak kazası nedeniyle yaşanan ölümlerin sayısı bu kaza ile birlikte 178’yi buldu.

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap