1. Ana Sayfa
 2. Uçaklardan Haberler

İstanbul Havalimanı Detaylı Bilgiler, Nerededir? Ulaşımı Nasıl Yapılır?

İstanbul Havalimanı Detaylı Bilgiler, Nerededir? Ulaşımı Nasıl Yapılır?
0

İstanbul Havalimanı 08 Nisan 2019 itibarıyla tamamlanarak tamamen faaliyete geçmiştir. Atatürk Havalimanı tüm yurt içi ve yurt dışı uçuşlara kapatılmıştır. Yeni İstanbul Havalimanı (IST), İstanbul’un kuzey batısında, Arnavutköy bölgesinde, Karadeniz kıyısında ve Avrupa yakasında yer almaktadır. Havalimanının resmi web sitesi istanbulhavalimani.com; çağrı merkezi numarası 444 1 442 olup her türlü soru ve sorununuz için bu iletişim kanallarınız kullanabilirsiniz. Havalimanına ulaşım şehir merkezinden doğrudan belediye otobüsleri, HAVAIST shuttleları, taksi ve özel araçlar ile sağlanabilir. Shuttle ile ulaşım şehir merkezinden yaklaşık 1 saat sürmektedir. Havaalanını kullanacak yolcular için çok sayıda kısa ve uzun süreli Ulusal Otopark bulunmaktadır. Şimdilik havalimanına metro ile ulaşım olanağı bulunmamaktadır. Bu yazımızda Yeni İstanbul Havalimanı (IST) ile ilgili daha detaylı bilgiler bulabilirsiniz.

Yeni İstanbul Havaalanı (IST) Nerede?

Yeni İstanbul Havalimanı (IST), İstanbul’un kuzey doğusunda, Arnavutköy semtinde, Karadeniz kıyısına yakın bir konumdadır. Havalimanından İstanbul şehir merkezi ortalama 45 km uzaklıktadır. Büyük ilçe ve semtlere uzaklık şu şekildedir:

 • Atatürk Havalimanı 40 km
 • Avcılar 53 km
 • Bakırköy 42 km
 • Beşiktaş 41 km
 • Eminönü 40 km
 • Galata 38 km
 • Kadıköy 52 km
 • Kavacık 42 km
 • Levent 36 km
 • Maslak 35 km
 • Ortaköy 41 km
 • Pendik 87 km
 • Sabiha Gökçen Hava Alanı 85 km
 • Sultanahmet 45 km
 • Taksim 40 km
 • Üsküdar 45 km

İstanbul Havalimanı Kalkışları İçin Tavsiyeler

Şehir merkezinden Yeni İstanbul Havalimanı’na (IST) gitmek için; zamanında havaalanında olacak şekilde iç hat uçuşları için en az 1,5 saat ve dış hat uçuşları için 2,5 saat önceden varmanız önerilir. Büyük olasılıkla ana girişte, havayolu sayacında ve check-in işlemlerinde sıra beklemeniz gerekecektir. Havaalanı çok büyük olduğundan, havaalanının içinde bir noktadan diğerine en az 15 dakika yürümeniz gerekir. Check-in işleminden sonra yolcu salonu girişi, uçak bileti ve pasaport kontrolü için de sırada beklemelisiniz. İç hat uçuşları için; check-in işlemleri planlanan kalkış saatinden 45 dakika önce tamamlanmalıdır. Uluslararası uçuşlar için ise check-in işlemi planlanan kalkış saatinden en az 60 dakika önce tamamlanmalıdır. Bu kurala uymayan yolcular gecikme sebepleri ne olursan olsun uçuşa alınmayacaktır. Bu nedenle, havaalanına mümkün olduğunca erkenden gitmenizi önemle tavsiye ederiz. Herhangi bir trafik durumuna karşı ortalama ulaşım süresine 30 dakika ekleyerek yola çıkmanız risk almadan havalimanına ulaşmanızı sağlayacaktır.

Yeni İstanbul Havalimanı Projesi Tarihçesi

Atatürk Havalimanı (IST) ve Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan (SAW) sonra Yeni İstanbul Havalimanı (IST), 29 Ekim 2018’de büyük bir törenle açılan İstanbul’un üçüncü uluslararası havalimanıdır. Bu yeni havalimanın amacı ve vizyonu hızla büyüyen hava trafiğini işlemek için İstanbul’a çok büyük bir havaalanı inşa etmektir. İstanbul, dünyada en çok ziyaret edilen ilk 20 şehirden biridir. Bu yüzden de dünya çapında seyahat edenler ve havayolları için önemli bir merkezdir. IST projesi 2015 yılında dört aşamalı olarak başlamış ve havalimanının ilk aşamasının bir bölümü 29 Ekim 2018’de tamamlanmış ve havalimanı kısmen açılmıştır. IST’nin dört aşamasının da 2028’de tamamlanması planlanıyor. Bu tarihten sonra altı pist, iki terminal binası ve iki hava kontrol kulesi yer alacaktır. Böylece IST, 200 milyon yolcu kapasitesi ile dünyanın en büyük havalimanı olacaktır.

Yeni İstanbul Havalimanı’nın Tamamlanması (2028)

Yeni İstanbul Havalimanı’nın (IST) ilk aşamasında 3 pist, bir terminal binası, kargo, bakım, onarım ve destek ile ilgili tesisler, alışveriş merkezi bulunan bir Havalimanı Şehri tasarlanmıştır. Perakende mağazalar, kafeler ve restoranlar ve bu tesisler ile ilk aşamanın tamamlanmasından sonra, IST’nin kapasitesi yılda 90 milyon yolcu akışını hedeflemektedir. IST’nin 2. terminal binasını ve 4. pisti içeren ikinci aşamasının 2020’de başlaması ve 2022’de tamamlanması planlanmaktadır. IST’nin 5. pist, 2. hava kontrol kulesi ve destek tesislerini içeren üçüncü aşamasının 2023 yılında tamamlanması planlanıyor; böylece kapasite yılda 150 milyon yolcuya çıkacak. Son olarak, 6. pisti içeren dördüncü aşamanın 2028 yılında tamamlanması kapasitenin yılda 200 milyon yolcuya çıkması planlanıyor.

Tabii ki tüm bu planlar, herhangi bir gecikme ya da sıkıntı yaşamadan zaman içinde oluşacak her şeye bağlıdır. IST tamamen tamamlandığında, diğer büyük havaalanları kapasitelerini yükseltmedikçe veya herhangi bir ülke daha büyük bir havalimanı tasarlamadıkça, 2028 yılında dünyanın en büyük havaalanı olacak.

Yeni İstanbul Havalimanı (IST) Terminali

IST, mağazalar, gümrük, kafeler, restoranlar, döviz bankoları, bankalar, araç kiralama, bilgi sayaçları, konaklama olanakları ve bagaj emanet kolaylıkları ile farklı bölümlere yayılmıştır. Tüm yolcular kalkış alanına girmeden önce güvenlik kontrolünden geçmektedir. Mağazalar, barlar ve kafelere kolayca erişilebilir.

Yeni İstanbul Havalimanı (IST) Otoparkı

Yeni İstanbul Havalimanı, çok katlı bir park alanına sahip olup, bu otopark 40.000 araç kapasitelidir. Havaalanı otopark alanında araç yıkama, lastik değişimi, mini bakım, yakıt ikmali ve yetkili servisler gibi hizmetler de bulunmaktadır.

Yeni İstanbul Havalimanı’na (IST) Ulaşım

Ne yazık ki, şu anda Yeni İstanbul Havalimanı’ndan (IST) İstanbul şehir merkezine metro hattı bulunmamaktadır. Ancak, bunun için yeni bir Metro hattının (Gayrettepe’den M11) yapımı devam etmektedir. Hattın 2020 sonbaharında tamamlanacağı düşünülmektedir. İETT (Belediye) halk otobüsleri ve HAVAIST havaalanı servisleri, İstanbul’un birçok ilçesi ile Yeni İstanbul Havaalanı arasında hizmet vermektedir. H-1, H-2, H-3, H-4, H-6, H-7, H-8 ve H-9 hat numaralı İETT otobüsleri havalimanı ulaşımı için kullanılabilir. Halk Otobüsleri çoğunlukla turistik olmayan yerlere hizmet vermektedir. Sultanahmet, Taksim, Beşiktaş, Beyoğlu vb. gibi popüler turistik bölgeler ve semtler için İETT otobüsü hizmeti yoktur. HAVAIST shuttle servisleri ise, şehirde yaklaşık 50 durak noktası olan sabit bir güzergah üzerinde çalışır. Ödemeler yalnızca İstanbul Kart veya Kredi Kartı (Mobil Uygulama ve QR Kodunu indirerek) ile yapılır. HAVAIST servisleri her iki yönde de 24 saat çalışır.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap