1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

JAL’dan Yeni Anons Kararı

JAL’dan Yeni Anons Kararı
Jal'dan yeni anons kararı
0

Nötr Anons Kararı

Japonya Hava Yolları(JAL), anonslarında cinsiyet belirtmeyen bir dil kullanma kararı aldı. 1 Ekim’den sonra uçak içindeki karşılama ve veda anonslarında “Bayanlar ve baylar” yerine sadece “günaydın” ya da “iyi akşamlar” diye anons geçileceği bildirildi.

JAL’ın bu kuralı terminal anonslarında da geçerli olacak. Fransız haber ajansı AFP’ye konuşan şirket yetkilisi “İki cinsiyete dayalı tüm anonslarımızı bundan sonra kaldıracağız” dedi. JAL, anonslarında cinsiyet referanslarını kaldıran ilk Japon hava yolu markası olacak.

Avustralya hava yolu şirketi Qantas da Mart 2018’de “Kapsayıcılık Ruhu” girişimi neticesinde cinsiyet referanslarını kaldırmıştı. Aynı politika kapsamında Qantas çalışanları yolculara hitap ederken “tatlım” ve “aşkım” gibi ifadeler kullanamıyorlar. Ayrıca nötr anons kararı tüm müşteriler tarafından olumlu yönde karşılanıyor.

Çalışanlardan ayrıca “karı-koca” yerine “eş” ve “anne-baba” yerine de “ebeveyn” kelimelerini tercih etmeleri isteniyor. 2019 yılının Mart ayında ABD hava yolu şirketi United, dünyada bilet rezervasyonlarında bay ve bayan hitaplarına ek olarak cinsiyet belirtmeme seçeneği de getiren ilk hava yolu şirketi olmuştu.

Ancak yolcuların seçiminin pasaport ve kimlik kartlarındaki seçimle uyuşması da gerekiyor. United’ın ardından geçtiğimiz dönemlerde American, Alaska Hava Yolları, Delta ve Southwest de aynı uygulamaya geçme kararı almıştı. Air Canada’da da çalışanlardan “bayanlar ve baylar” ifadesini kullanmaktan kaçınmalarını ve bunun yerine “Hepinize merhaba” ve ‘herkes’ gibi hitap şekillerini kullanmalarını istenmişti. İngiltere’nin en büyük ve ucuz havayolu şirketi Easyjet de Aralık 2019’da bir yolcunun şikâyetinden sonra “Bayanlar ve baylar” hitabını kaldırmıştı. Unvanları kaldıranlar kervanına Japonya Hava Yolu Şirketi’de katılmış oldu.

 

Dilerseniz ”Balon Uçuşları Büyük İlgi Görüyor” haberimize de BURADAN ulaşablirsiniz.

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap