1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Kademeli Normalleşme Döneminde Uçak Yolcularına Yeni Karar

Kademeli Normalleşme Döneminde Uçak Yolcularına Yeni Karar
0

Kademeli normalleşme sürecine giren Türkiye’de pek çok alanda yeni kararlar alınıyor. Bu kapsamda uçak yolculukları için de yeni bir dönem başladı. İçişleri Bakanlığı tarafından dün yayımlanan genelge kapsamında uçak seyahatlerine yönelik düzenlemeler getirildi.

Kademeli Normalleşme Sürecinde Uçak Yolculuğu Değişti

İçişleri Bakanlığı tarafından 17 Mayıs ve 1 Haziran tarihleri arasında geçerli olacak kademeli normalleşme süreci için uçak yolculuklarına yönelik de açıklamalar yapıldı. 1 Haziran’dan itibaren çoğu yasağın kalkması beklerken, uçak yolcuları bu tarihe kadar yayımlanmış olan genelgeye göre hareket edecekler. Konuyla ilgili olarak yapılmış olan açıklamalara göre Türk Hava Yolları şu ifadeleri kullandı: “17 Mayıs ve 1 Haziran tarihleri arasında yurt içi uçuş biletleri, seyahat izin belgesine gerek duyulmadan alınabilecektir. Kısıtlama saatlerinde uçuşlara katılacak olan misafirlerimiz uçuş biletleri ile birlikte havalimanına ulaşım sağlayabilecekler. Uçak biletinin yanında rezervasyon görüntüsü ya da mobil uçuş kartını da kullanabilirler,” denildi.

Bir diğer açıklama da SunExpress tarafından yapıldı. Firma tarafından yapılan açıklamada; “Kademeli normalleşme önlemleri kapsamında 17 Mayıs – 1 Haziran tarihleri arasında uygulanacak olan kısıtlamaların geçerli olduğu saatlerde yolcularımız, seyahat izin belgesine ihtiyaç duymadan uçak biletlerini ya da e – biletlerini ibraz ederek uçuşlara katılabilirler,” denildi.

Son olarak Pegasus da konuyla ilgili olarak açıklama yaptı. Firma tarafından yapılan açıklamalarda şu bilgilere yer verildi: “17 Mayıs’tan 1 Haziran 2021 tarihine kadar sürecek olan kademeli normalleşme süreci içinde misafirlerimiz seyahatlerine ait mobil uçuş kartları, bilet görüntüsü gibi uçuşları olduğuna yönelik belge ibrazı ile birlikte yolculuklarını yapabilirler.”

İlk Charter Uçuşu Yapıldı

Kademeli normalleşme sürecinde uçuş programlarına yönelik ise henüz resmi bir açıklama geldi. Öte yandan ise İngiltere’den Avrupa’ya yönelik yılın ilk charter uçuşu da yapıldı. Bugünden itibaren İngiltere’den yeşil listelerde yer alan ülkelere charter uçuşları yapılabilecek. TUI’ye ait olan uçak bugün sabah saatlerinde Portekiz’e doğru uçtu. Bu özellikle turizm sezonun en azından Avrupa için başladığını gösteriyor. Türkiye ise şimdilik yolculuk yapılmayacak ülkelerin olduğu kırmızı listede yer alıyor ve charter uçuşları için bir süre beklemek zorunda. Vakaların düşmesi halinde Türkiye de yeşil listeye girebilecek.

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap