1. Ana Sayfa
  2. Uçak Kazaları

Kargo Uçağı Bariyere Çarptı

Kargo Uçağı Bariyere Çarptı
Somali'de Uçak Kazası
0

Somali’de Uçak Kazası!

Somali halkı başkentteki uluslararası havalimanı yakınlarında bir kargo uçağının düştüğüne şahit oldu. Elde edilen fotoğraflarda, uçağın, denize oldukça yakın bir alanda beton bir bariyere çarptığı görüldü. Somali Sivil Havacılık Otoritesi bugün Mogadişu’daki Aden Adde Uluslararası Havalimanı’nda meydana gelen uçak kazası hakkında doğrulayıcı bir açıklama yaptı. Kargo uçağının, komşu Kenya’ya ait Silverstone Air uçağı olduğu bildirildi. Silverstone Air şirketinden ise henüz bir açıklama gelmedi. Beton bariye çarptıktan sonra uçak kullanılamaz hale gelirken kazada mucize eseri kimsenin hayatını kaybetmediği bildirildi.

Kargo Uçağı Kaza Görüntüleri

Somali’de Uçak Kazası Neden Bu kadar Fazla?

Üstelik uçak kazalarına Somali’de ilk defa rastlanmıyor. Son 1 yıl içerisinde sınırlarında 3‘den fazla kaza gerçekleşen Somali, ne yazık ki kötü bir seyahat karnesine sahip. Kazaların nedeni olarak ülkenin konumu, hakim olan hava şartları ve mimari yapısı da büyük önem taşıyor. Bunun yanında hava yolu şirketlerinin genellikle eski model uçakları kullanması ve pilotların eğitim düzeyi de kaza etmenleri arasında yer alıyor. Türkiye bu konuda yeni uçakları, Avrupa standartlarının üstünde bulunan hava alanı alt yapıları ve eğitimleri ile örnek niteliği taşıyor.

Mayıs Ayında Benzeri Yaşanmıştı

Şaibeli Düşüş

2020 Mayıs ayında yeni tip koronavirüsle (Kovid-19) mücadele için yardım malzemeleri taşıyan uçağın düşmesi haberi duyurulmuştu. Somali Ulaşım Bakanı Mohammed Salad, 6 kişinin hayatını kaybettiği kaza sonrası basına yaptığı açıklamada, başkent Mogadişu’dan Bardale bölgesine giden ve tıbbi yardım malzemeleri taşıyan uçağın düştüğünü duyurmuştu. Uçakta 6 kişinin olduğu bilgisini paylaşan Salad, arama kurtarma çalışmalarında 5 kişinin cesedine ulaşıldığını belirtmişti. Öte yandan, ulusal kanallarda yer alan haberlerde, uçağın terör örgütü Eş-Şebab tarafından düşürüldüğü öne sürüldü. Kargo uçağının bugün meydana gelen şaibeli kazasının da terör örgütü üyeleri tarafından yapılıp yapılmadığı ise şaibeli bir hal aldı. Somali deniz de korsanlar, karada ise diğer terör örgütü üyeleri ile mücadele eden bir konumda yer alıyor. Bu yüzden kaza haberleri ile sık sık adını duyduğumuz bir bölge olma özelliğine sahip.

Dilerseniz Hindistan uçağına ait kaza haberimize de BURADAN ulaşablirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap