1. Ana Sayfa
  2. Uçak Modelleri

KJ-2000 Özellikleri Neler?

KJ-2000 Özellikleri Neler?
0

Çin uçakları arasında gelişmiş özellikleri ile öne çıkan KJ-2000 güçlü özellikleri, radar sistemlerine karşı erken uyarı ve kontrol sağlamak için geliştirilen AEWC uçağıdır. Bu sayede elektronik ve radar sistemlerinin yüklenmesini sağlamaktadır.

KJ-2000 Geliştirilme Süreci

KJ-2000 geliştirme süreci Çin’in dış politikasında yaşanan sorunlara bağlı olarak başlamıştır. Amerika Birleşik Devletleri’nin kurulumu yapılacak olan İsrail yapımı radar yüzünden yapmış olduğu yoğun baskılar karşısında İsrail, Rusya ve Çin arasındaki Beriev A50 modeli iptal edilmiştir. Bu bağlamda da Çin kendi uçağını geliştirmek istemiş ve yerli tasarım AEWC uçağı yapma yolunu tercih etmiştir.

Bu kapsamda ilk modelin deneme uçuşu da 2003 yılında gerçekleşmiştir. Şimdiye kadar dört adet KJ-2000 modeli de tamamlanmıştır. Yeni uçakların üretimi ise Rusya’dan daha fazla olacak şekilde IL-26 hava platformunun alınmasına bağlıdır. Bu yüzden de Çin’in geliştirme aşamasında gecikmeler yaşanabilmektedir. Rusya Savunma ihracat ofisi de geçen sözleşmelere kıyasla gelecekteki Çin ve Hindistan’a teslim edilmesi gereken tüm IL-76’ların da fiyatlarında artış yapmıştır. 2008 yılından itibaren ülkeler arasındaki pazarlık yıllara göre devam etmektedir. Özellikle yabancı tedarik kaynağında oluşan sorunlar açısından Çin tüm sistemi Shannxi Y8 modeli üzerine monte etmiş ve böylece tamamen kendi tasarım ve üretimi olan KJ-2000 geliştirmiştir. Bu yedek KJ-2000 modeli esas KJ-2000’e benzer yapıdadır ve hava platformunun karakteristik özelliği de üçlü kuyruk yapısına sahip olmasıdır.

KJ-2000 Tasarımı

KJ-2000 tasarımı itibariyle aktif fazlı dizi radarı ile donatılmış durumdadır. Radar Çin’de bulunan ve genel adıyla 14’üncü Enstitü olarak bilinmekte olan Elektronik Teknolojisi Araştırma Enstitüsü tarafından geliştirmelere tabi tutulmuştur. Geliştirilmesinde ise 14’üncü Enstitü tarafından da daha önceden yerli olarak tasarlanmış ve 1998 yılında tamamlanmış olan Type H36 SAPARS radarı öncel olarak alınmıştır. Bunun yanında Halkın Kurtuluş Ordusu’nun Lanzhou sınıfı modellerinde de kullanılmakta olan Aktif Fazlı Dizi Radar yine bu modelde tercih edilmiştir. Radar esas olarak Beriev A50I’ya benzeyen yapıdadır. Çinli görevliler yerli radarın ise daha geniş bir menzilde olduğunu ve bu bakımdan daha fazla hedefi takip edebildiğini de belirtmiştir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap