1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

Kobe Bryant’ın Öldüğü Kaza Öncesi Pilot Ve Kontrolörler Arasında Geçen Ses Kaydı

Kobe Bryant’ın Öldüğü Kaza Öncesi Pilot Ve Kontrolörler Arasında Geçen Ses Kaydı
0

Dünyaca ünlü basketbolcu olan Kobe Bryant ve beraberindeki 8 kişinin ölümüne neden bu talihsiz helikopter kazası öncesi pilot ve hava trafik kontrolörleri arasında geçen konuşmaların ses kaydı ortaya çıktı.

Pazartesi günü federal müfettişlerin yaptıkları açıklamaya göre, Kobe Bryant ve 13 yaşındaki kızının da aralarında bulunuğu 9 kişinin hayatını kaybettiği helikopter kazasında, hava trafik kontrolörleri helikopterin izini kaybetmeden hemen önce, pilotun sis bulutu katmanını aşmak için irtifa kazanmaya çalıştığı görüldü.

Ulusal Ulaştırma Güvenliği Kurulu, kontrolörlerin daha fazla bilgi istenen pilottan bir süre sonra cevap alamadığını bildirdi. Kurula göre radar kayıtları helikopterin önce 2 bin 300 fite yükseldiğini, daha sonra tam sola dönerek alçalmaya başladığını gösteriyor.

Helikopter Sisli Havada Burbank Üzerinde Uçmak İçin Onayı Vardı.

Kazanın yaşandığı pazar sabahı helikopter, hava koşulları normal uçuş standartlarından daha kötü olmasına rağmen Burbank hava sahasında uçma onayı almıştı.

Başlangıçta kuzeye doğru uçan pilot, Burbank yakınlarında devam edip etmeyeceğini netleştirmek adına daireler çizmeye başladı.

Burbank hava alanı hava trafik kontrolörleri ve pilot arasındaki konuşmaların ses kaydında, helikoptere Özel Görsel Uçuş Kuralları geçiş izni verildiği görüldü. Bu, helikopterin sisli havada Burbank hava sahasında uçabileceği anlamına geliyordu.

Pilotun kazanın yaşandığı Calabasas yamaçlarında sise rağmen uçmaya devam etme kararı doğru muydu düşünülür. ancak kazanın nedenine ilişkin soruşturmanın merkezinde olacağı düşünülüyor.

Müfettişler kazanın nedenine ilişkin hava koşulları ihtimali üzerinde duruyor ancak rol oynayan diğer olası koşullar da araştırılıyor.

Kokpit ses kaydı taşımayan helikopter hakkındaki soruşturmayı yöneten müfettişler, helikopterin enkaz alanında bozulabilir kanıtları kurtarmaya çalışıyor. Yetkililerin kazanın nedenine ilişkin sonuca aylar sonra varabileceği düşünülüyor.

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap