1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri
  3. Kongo′da Uçak Evlerin Üzerine Çakıldı Çok Sayıda Ölü Var

Kongo′da Uçak Evlerin Üzerine Çakıldı Çok Sayıda Ölü Var

featured

GOMA, Demokratik Kongo Cumhuriyeti

Yetkililer, Demokratik Kongo Cumhuriyeti’nin doğusunda bulunan en yoğun nüfuslu kentlerinden biri olan Goma kentinde, 17 yolcu taşıyan bir uçağın düşerek, yerde bulunan bazı insanlarda dahil olmak üzere en az 29 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi.

Kuzey Kivu Parlamentosu başkan yardımcısı milletvekili Jean Paul Lumbulumbu, iki düzineden fazla cesedin enkazdan çıkarıldığını söyledi.

Pazar günü yapılan açıklamada 25 ölü kazazede olduğunu doğrulayan Ulusal Sınır Sağlığı Programı çalışanlarına göre, uçak düşüp patlamadan önce biri mürettebattan diğeride yolculardan biri olmak üzere iki kişi kurtarıldı.

Vali Nzanzu Kasivita Carly’ye göre, özel havayolu şirketi Busy Bee tarafından işletilen 19 koltuklu uçak, Goma’nın Kuzey Kivu eyaletindeki Goma havalimanından 155 mil ileride bulunan Beni şehrine gitmek üzere havalandı. Kalktıktan kısa bir süre sonra henüz belirlenemeyen bir sebepten dolayı, havaalanı yakınlarındaki konutların bulunduğu yaşam alanına düştü.

Kazanın nedeni henüz net olarak belli değil. Çevrimiçi görüntüler, yerdeki enkazdan yükselen duman ve gövdenin arka kısmının beton bir duvara dayandığını gösteriyordu.

Busy Bee havayolu çalışanlarından Heritier Said Mamadou gazetecilere, “Uçakta 17 yolcu ve iki mürettebat vardı” dedi ve devam etti: “Uçak sabah 9:10’da kaklı ve valinin de açıkladığı gibi uçak “kaybolduktan” kısa bir süre sonra Mapendo Bölgesi’nde düştü.”

Sabah vaktinde düşen uçaktan kara dumanlar yükseldi, yıkılan evlerin ortasında uçak enkazı görülebiliyordu, onlarca insan kurtarma çalışmalarına yardım etmeye çalıştı. Olay yerinde yüzlerce kişi toplandı; kurtarma çalışmaları sonucunda dumandan temizlenen enkazdan çıkarılan ve sedyelerde taşınan cesetler görüldü.

Goma’daki kurtarma hizmetleri koordinatörü Joseph Makundi, Reuters’e verdiği demeçte, maalesef uçaktaki yolcu ve mürettebatlar ile birlikte, uçaktan düşen parçaların ve molozların da çarptığı birkaç kişinin de dahil olduğu 29 cesedin çıkarıldığını söyledi.

Goma’nın Mapendo bölgesinde ki kazaya tanık olan Djemo Medar, “Uçağın havada üç kez döndüğünü ve çok fazla duman çıkardığını gördüğümde ailemle bir restoranda yemek yiyorduk” dedi. “Ondan sonra, uçağın şu karşıdaki eve çarptığını gördük” dedi yakındaki bir binaya işaret etti.

“Aslında pilotu tanıyoruz, adı Didier ”dedi. Medar, Uçak düştüğünde bağırma seslerini duyabiliyorduk “Yardım et, Yardım et ” diye. Ancak ateş o kadar güçlüydü ki ona ulaşmamız mümkün değildi” dedi.

Yerel bir pilot olan Placide Kambale ise, Associated Press’e yardım için bölgeye bir taksi tutarak olay yerine hemen gittiğini söyledi. Oraya vardığında ise uçak yanıyordu.

“Oraya vardığımda mahalleden yardım edebilecek gençleri aradım” dedi. “Hala hareket edenleri çıkarmaya çalışmamda bana yardımcı oldular. Şükür ki enkazdan çıkartıp acil olarak  hastaneye gönderdiğimiz iki kişiyi kurtarmayı başardık ”dedi.

Olay yerinde bulunan mahalle sakinleri, enkazın üzerine kovalarla, tencerelerle su attılar.

Medar, polisin enkazdan para çaldığından şüphelenilen bir kişiyi tutukladığını ve yağmalamaya başlayan insanları dağıtmak için uyarı ateşi açtığını da ilave etti.

Kongo’daki Birleşmiş Milletler heyeti, kurtarma operasyonunda Kongolu yetkilileri desteklemek için iki itfaiye aracıyla acil durum ekibi gönderdiklerini söyledi.

Kongo, düşük güvenlik standartlarının ve yetersiz bakımın neden olduğu uçak kazalarıyla dünyanın en kötü havacılık kayıtlarından birine sahiptir. Busy Bee firması dahil tüm Kongolu ticari havayollarının Avrupa Birliği’nde çalışması yasaktır.

Ekim ayında, aynı havaalanından kalkan bir kargo uçağı da kalkıştan bir saat sonra düşmüştü ve sekiz yolcusu da maalesef ölmüştü. Antonov An-72 nakliye uçağı olan uçak ormana düştü ve düşüş sırasında parçalandı.

Sivil Havacılık Otoritesi’nin o zamanki açıklamasında yaptığı açıklamada, Cumhurbaşkanı Félix Tshisekedi’nin şoförünü, bir lojistik yöneticisini ve bazı askerlerini taşıyan uçak, Goma’dan başkent Kinshasa’a doğru yöneldiğini ve ayrıldıktan bir saat sonra radardan kaybolduğunu söyledi. Ayrıca başkanın kullandığı bir zırhlı araç da uçakta bulunuyordu.

Bu kazadan sonra, yerel basında çıkan haberlerde, yüzlerce destekçi Bay Tshisekedi’nin Kinshasa sokaklarında yürüyüş yaparak, uçağın başarısız bir darbe girişiminden düşürüldüğünden korkulduğunu yazdılar. Bay Tshisekedi Ocak ayında, 17 yıl boyunca hüküm süren eski cumhurbaşkanı Joseph Kabila’dan görevi devralmıştı.

Demokratik kongo Cumhuriyeti’ndeki Rus Büyükelçiliği, Facebook sayfasında yaptığı açıklamada, bazı Rus vatandaşlarının da Antonov jetindeki mürettebat üyeleri arasında bulunduğunu belirtti.

Birleşmiş Milletler, uçak kazası için kurtarma çalışmalarına katılmak üzere iki uçak ve bir helikopter gönderdi. Ancak yolcular için umut yoktu.

Saygılarımızla.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap