İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Uzay | Bilim
  3. Kripto Para Birimi Uzaya Götürülecek
Trendlerdeki Yazı

Kripto Para Birimi Uzaya Götürülecek

featured

Popüler kripto para birimi uzaya SpaceX ile çıkmış olacak. Şimdiye kadar hem uzay yolculuğu hem de kripto paralar için bir ilk olacak bu durum oldukça şaşırtıcı bir gelişme olarak öne çıkıyor. Uzaya ilk kez çıkacak kripto para birimi ise son zamanların popüler birimleri arasında yer alan Dogecoin DOGE olarak açıklandı.

DOGE Uzay Yolcuğu Başlayacak

Ünlü iş insanı ve girişimci Elon Musk’ın kurmuş olduğu SpaceX firması ilginç bir uzay yolculuğu yapacak. Firma tarafından yapılan açıklamada Ay’ın yörüngesine uydu yerleştirme ücreti olarak kripto para birimi olan DOGE’yi kabul edecekler. Bu sayede birim uzaya da taşınmış olacak. ABD merkezli olan firmanın CEO’su Elon Musk geçen günlerde konuyla ilgili çıkan haberlere değindi ve bu durumun doğru olduğunu ifade etti.

Buna göre SpaceX 2022 yılının ilk çeyreğinde Doge-1 isimli ay görevini başlatacak. Şirketin ödeme olarak da kripto para birimi olan DOGE’yi kabul edeceği belirtildi. Taşıyacağı uyduları yörüngesine yerleştirmek için Ay’a yolculuk edecek olan rokete de DOGEspaceX adı verildi.

DOGE Açıklama Sonrasında Fiyat Artışı Yaşadı

Bu açıklama sonrasında ise DOGE fiyat artışı yaşadı. Popüler kripto para birimi olan Dogecoin özellikle 2021 yılının en çok konuşulan kripto birimleri arasında yer alıyor. Açıklama sonrasında hızlı bir şekilde yükselme kaydeden birim 0,60 dolar bandına kadar geldi. Daha sonra çıktığı seviyede tutunamayarak gerileme yaşayan birimin yine de haftalık kazancı yüzde 41 oranına ulaştı.

Elon Musk özellikle DOGE’ye vermiş olduğu destekler ile tanınıyor. Musk, özellikle 2020 yılının son zamanlardan itibaren DOGE’ye desteğini her fırsatta ifade etti. Sosyal medya hesabı üzerinden yaptığı açıklamalar ile birimin fiyatlarının da önemli ölçüde artış yaşamasına neden oldu. Ancak kripto para uzmanlarına göre DOGE temel bir ekosistemden mahrum bulunuyor ve Musk gibi isimlerin yaptığı “pump” etkisi yükselişe neden olsa da uzun vadede düşüşü de beraberinde getirebilir.

SpaceX’in aldığı kararın hayata geçme aşaması yaklaştıkça ise uzmanlar birimde daha fazla artış olabileceğine de dikkat çektiler. Bu durum uzaydaki ilk kripto birimi olarak da tarihe geçti.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap