İlginizi Çekebilir
beyaz-delik-nedir
  1. Ana Sayfa
  2. Uzay | Bilim
  3. Kriyojenik Dondurma Nedir?

Kriyojenik Dondurma Nedir?

kriyojenik-dondurma

Kriyojenik Dondurma Nedir?

Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz teknolojilerin çağımızın oldukça ilerisinde olduğunu düşünüp filmi kaçımız kaçırmadı ki? Bilim kurgu filmlerinde sıkça rastladığımız bireyi dondurma ve yıllar sonra sanki bir gecelik uykudan uyandırılmış gibi sahneyi bilirsiniz. Aradan 50 yıl geçmiştir lakin kişide herhangi bir yaşlılık belirtisi veya 50 yıl hareketsiz kalmanın getirdiği bir vücut ağrısına rastlanmamıştır. İşte tüm bu senaryonun temeli bilimsel araştırmalarla ortaya konmaya çalışılan kriyojenik dondurma verilerine dayanmaktadır. Bir canlının dondurularak yıllar sonra kaldığı yerden uyandırılma işlemine kriyojenik uyku adı veriliyor.

Kriyojenik Dondurma Çalışmaları Nasıl Ortaya Çıktı

Doğayı inceleyen bilim adamları bazı canlılarda ilginç bir durum ile karşılaştı. Sürüngenler, amfibi canlılar, ağaç kurbağası, solucanlar gibi çeşitli canlılar havalar soğumaya başlayınca bir buz bloğu içerisinde kendilerini dondurup bahar aylarında havanın ısınması ile kaldıkları yerden devam edebildiklerini gördüler. Bu durum bilim adamlarında acaba tedavisi günümüzde olmayan insanlar için dondurma işlemini uygulayıp tedavi çözüme kavuştuğu zaman uyandırıp tedavi etmek mümkün müdür sorusu üzerine çalışmalar başlatılarak kriyojenik dondurma alanındaki araştırmalar başlatıldı.

Kriyojenik Dondurma İnsan Üzerinde Etkili Olabilir Mi?

İnsan ve hayvanların vücut sistemlerinde benzerlik olduğu kadar farklılıklarda mevcuttur. Bu nedenden ötürü hayvanların kriyojenik dondurma işlemini birebir alıp insan üzerine uygulayamayız. Bunun sebebi ise insan vücut sisteminde yer alan enzim, vitamin ve minerallerin hayvanlarınkinden farklı olması ve çalışma hızının daha hızlı gerçekleşmesidir. Örneğin insan vücudunda dokuları yenileyen veya yaşlandıran enzimleri yavaşlatmak soğuk ortamda bir nebze mümkün olsa da kılcal çatlaklar bu konuda az da olsa işlem görerek dokuda hasara neden olabiliyor. Şu an da yapılan çalışmalara göre evet birini 50 sene uyutup uyandırma mümkün olma ihtimali olsa da uyandıklarında vücutlarını hasarsız bir şekilde kullanması konusunda çalışmalar devam ediyor.

2017 yılında Çin’de bu alan üzerine çalışma yapan şirkete başvuran Çinli bir kadın ilk kez kriyojenik dondurma talebini onaylayarak donduruldu. Yaklaşık 2 senedir beyni buz kristalleri ile ekarte edilen kadının ileriki tarihte yeniden canlandırılması ve hayata geri dönüşü mümkün olacak mı şu an bildiğimiz bir cevap değil.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap