1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

Kuş Sürüleri Uçağı Düşürebilir Mi? Uçak İçin Ne Gibi Tehlikeler Yaratır?

Kuş Sürüleri Uçağı Düşürebilir Mi? Uçak İçin Ne Gibi Tehlikeler Yaratır?
0

Uçak yolculuğu yapmak dünya üzerindeki yolculuklar arasındaki en hızlı ve neredeyse en güvenli yolculuklardan bir tanesidir. Uçakların düşme oranları diğer taşıma araçlarına göre çok daha az bir olasılıktır. Ancak buna rağmen uçak yolculuklarında da zaman zaman riskler ve kazalar mümkündür. Bu sebeple uçak yolculuğu yapmak da 0 güvenlidir denemez. Diğer seyahat yöntemlerine göre daha az kaza riski bulunsa da bazı sebeplerden ötürü uçak kazaları ile karşılaşmak mümkündür.

Uçak Kazalarına Neden Olan Sebepler

Uçak yolculuğu sırasında yaşanan birçok sıkıntı vardır. Uçak kazalarının neden olan birçok faktör olabilir. Bunun sonucu olarak birçok insan yararlanabilmekte hatta hayatını kaybedebilmektedir. Çoğu kişinin aklına gelmese de uçak kazalarına, havada ya da alanda uçakların arızalanmasına sebep olan faktörlerden biri de kuşlar ve kuş sürüleridir.

Kuşlar Ve Uçak Kazaları

Uçaklar için tehlike arz eden noktalardan biri de kuşlardır. Zaman zaman kuşlar uçak havadayken ya da alandayken uçak kazalarına sebep olduğu görülmektedir. Bir tek kuş ya da bir kuş sürüleri uçağın arızalanmasına hatta düşmesine sebep olabilmektedir. Bu sebeple kuşlar aslında uçaklar ve dolayısıyla yolcular için tehlike arz etmektedir. Bu duruma bir örnek olarak , İstanbul- Antalya seferini yapan Türk Hava Yolları’nın tarifeli uçağı 6 nisan 2019 tarihinde kuş çarpması sonucu Kokpit camı çatlaması sebebi ile uçak İstanbul Havaalanı’na geri yönlendirilmiştir.

286 yolcusu bulunan İstanbul Havalimanı’ndan Antalya’ya hareket eden Airbus 330 -300 tipi Türk Hava Yolları uçağı havalandıktan kısa bir süre sonra kuş sürüsüne girmiştir. Bu durumun sonucu olarak sürü halinde ki kuşlar uçağın Kokpit bölümündeki sol ön camda çatlamasına neden olmuştur. Pilotlar bunun üzerine kokpitten gerekli izinleri alarak İstanbul havaalanına sorunsuz bir şekilde iniş yapmışlardır.

Bu ülkemizde yaşanan kuş sürülerinin bir uçağa verebileceği en az zararlardan birine örnek olarak gösterilebilmektedir. Bu ve bunun gibi birçok kazaya kuş türleri sebep olabilmektedir. Bundan çok daha kötü senaryolar uçaklar için geçerlidir. Tek bir kuşun uçağın motoruna girmesi bile uçağın tamamen kontrolünün kaybedilmesine neden olabilmektedir. Bu sebeple özellikle bazı hava limanlarında kuşlara ve kuş sürülerine karşı önlem alınmaktadır.

Kuş Sürülerine Karşı Önlemler

Uçak kazalarına sebep olabilme durumuna karşı havalimanları da bu konuda önlemler almaktadır. Bazı havalimanlarında biyolojik uçuş güvenliği uzmanları adı altında kuş avcıları görev yapmaktadır. Çünkü bir kuş bile bir uçağı düşüne düşüne bilme düşünebilme etkinliğine sahiptir. Bu sebeple uçak ve yolcuların güvenliği için önlemler almak gereklidir.

Uçakların havaalanına güvenli bir şekilde inip kalkması için kuş sürüleri uçaklar için çok büyük tehlike arz eden sebeplerden bir tanesidir. Bir kuşun ya da bir kuş sürüsünün uçağa çarpması, uçağın motoruna girmesi uçağın arızalanmasına ve hatta tamamen düşmesine sebep olabilir. Çok küçük bir sebep olarak görülse bile her yıl birçok uçak, kuş çarpması sonucu büyük tehlikeler atlatmaktadır. Örneğin; kuşların sebep olabileceği uçak kazalarını önlemek amacıyla Almanya’nın Köln şehrinde bulunan Boon Uluslararası Havaalanı’nda kuş gözetleyicileri görev yapmaktadır.

Kuşları uçaklardan uzak tutmakla görevli olan kuş gözetleyicileri yolcuların ve uçağın güvenliği için en önemli kişiler arasındadır. Buna ek olarak genelde havaalanlarında güvenliği sağlamak amacıyla kuş radarları da kullanılarak Havaalanı civarında kuş sürüsü radara girdiğinde uçaklara kalkışları erteleme, inişleri bekletme komutu gibi sinyaller göndermektedir. Hava sahası normale dönene kadar iniş ve kalkışlara ara verilirken tehlike geçtikten sonra yeşil ışık yakılarak kalkış ve inişleri izin verilmektedir.

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap