1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

Lüksemburg’tan A400M İçin İlk Uçuş

Lüksemburg’tan A400M İçin İlk Uçuş
0

Lüksemburg’tan A400M İçin İlk Uçuş

Airbus, 13 Nisan’da ilk kez Lüksemburg’tan A400M airlifter’ın tek örneğini uçurdu. MSN104 yapı numaralı uçak, Seville San Pablo havaalanındaki son montaj tesisinden beş saatlik bir işlevsel kontrol uçuşu için kalktı.

MSN104, Belçika’nın Brüksel’deki Melsbroek havaalanına gönderilecek ve burada Belçika’nın yedi A400M filosunun yanında bir ikili birimde işletilecek. CT-01 hizmetine alınacak olan Lüksemburg uçağı, filo için ilk olacak ve Haziran ayında teslim edilecek. Belçika’nın ilk uçağı MSN106, şu an hala tamamlanma sürecinde ve bu süreç bittikten sonra MSN104’ün yanına eklenecek.

2024 yılına kadar teslim edilecek olan sekiz uçak filosu, şu anda 20 No.lu Filo ile dokuz Lockheed Martin C-130H Herkül’ü uçuran Belçika Hava Kuvvetlerinin 15. Hava Ulaşım Kanadı tarafından işletilecek. A400M, Herkül uçakları için hazırlanmış hangarlara sığmayacak kadar büyük ve 13.620 metrekarelik alana sahip daha uzun bir binanın inşasının önümüzdeki yılın başlarında Melsbroek’te başlaması bekleniyor.

Belçikalı ekipler ilk olarak İngiltere’de operasyonel eğitim almadan önce Seville’deki üretici ile üç aylık temel bir eğitim kursuna katılacaklar.

Küçük olmasına rağmen Lüksemburg NATO’nun kalbinde yer alır ve ittifakın askeri operasyonlarında rol oynar. NATO’nun çokuluslu Havadan Erken Uyarı Gücü, Lüksemburg’da kayıtlı bir Boeing E-3A Nöbetçi filosu işletiyor ve Almanya’daki Geilenkirchen sınırında olmasına rağmen Lüksemburg Silahlı Kuvvetleri kretini taşıyor. Büyük Dükalık, 1952-1968 yılları arasında küçük orduyu desteklemek için üç Piper PA-18 Süper Air kullandı ve bugün Belçika polis hava kanadı bir MD902 ile savunma ve güvenlik görevleri için Findel havaalanından havalanan iki militarize Airbus H145M helikopteri işletiyor. H145M’lerin ilki Kasım 2019’da teslim edildi.

A400M Nedir? Kısaca:

A400M (eski adıyla “Grizzly”) Belçika, Fransa, Almanya, İspanya, Türkiye, Lüksemburg ve İngiltere hava kuvvetlerinin gereksinimlerini karşılamak üzere tasarlanmış bir askeri nakliye aracıdır. Yedi ülkenin hükümetleri tarafından imzalanan bir mutabakat zaptı ile birlikte 1993 yılında bir Avrupa personel hedefi oluşturuldu. Ardından İtalya bu programdan çekildi.

Airbus Industrie’nin bir yan kuruluşu olan Madrid Airbus Military SL, A400M programının yönetiminden sorumludur.

Programda payı olan diğer şirketler arasında BAE Systems (İngiltere), EADS (Almanya, Fransa ve İspanya), Flabel (Belçika) ve Tusaş Havacılık ve Uzay Sanayi (Türkiye) bulunmaktadır. Program ile alakalı son toplantı İspanya’nın Sevilla kentinde gerçekleşti.

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap