1. Anasayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Maket Uçak ile Yapılan Saldırılar Önlendi, Batman ve Şırnak’ta Hareketli Saatler

Maket Uçak ile Yapılan Saldırılar Önlendi, Batman ve Şırnak’ta Hareketli Saatler
0

Maket uçak kullanılarak Batman ve Şırnak’ta saldırı girişimi yapıldı. Birkaç gün önce Diyarbakır’da bulunan 8. Ana Jet Üssü’ne yapılan maket uçaklar ile saldırılardan sonra bu sefer de aynı yöntem ile Batman ve Şırnak’ta bulunan askeri birlikler hedef alındı. Saldırılar önceden önlenerek büyük kayıpların önüne geçildi.

Maket Uçak ile Saldırı Girişimi

Batman’da Türk Silahlı Kuvvetleri’ne ait olan ve insansız hava araçlarının bulunduğu üsse gece yarısında maket uçaklar ile saldırı girişimi yapıldı. Üsse yaklaşmakta olan üç maket uçak güvenlik güçlerinin erken fark etmesi sayesinde düşürüldü. Müdahale esnasında ise meydana gelen şiddetli patlama ise şehrin pek çok noktasından işitildi. Patlamalar sonrasında bölgeye çok sayıda itfaiye ve ambulans da gönderildi. Maket uçakların düştüğü alanda ise otların tutuşması ile yangın çıktı. Çıkan yangın itfaiyenin müdahalesi sonrasında kısa sürede söndürüldü. Saldırıyla ilgili olarak da soruşturma başlatıldı.

Batman Valiliği tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi: “Batman’da bir askeri tesise saat 23 sıralarında 3 adet maket uçak ile saldırı yapılmıştır. Maket uçaklar etkisiz hale getirilmiştir. Herhangi bir kayıp yoktur,” denildi.

Şırnak’ta da Saldırı Girişimi

Batman’da maket uçak ile yapılan saldırının olduğu saatlerde Şırnak’ta da aynı şekilde saldırı yapıldı. Maket uçakların kullanıldığı saldırıda 23. Sınır Piyasa Tümen Komutanlığı’na girişimde bulunuldu. Uçakların kısa sürede etkisiz hale getirilmesi ile birlikte saldırı önlendi. Şırnak Valiliği tarafından ise “23’üncü Piyade Tümen Komutanlığımıza yönelik yapılan maket uçaklar ile saldırı girişimi önlenmiş, uçaklar etkisiz hale getirilmiştir, herhangi bir kayıp yoktur,” denildi.

Olayların sonrasında Milli Savunma Bakanlığı tarafından da açıklama yapıldı. Bakanlığa ait olan sosyal medya hesaplarından yapılan açıklamada “Batman’da bulunan İnsansız Uçak Sistemleri Üs Komutanlığımız ile Şırnak’ta bulunan 23’üncü Piyade Tümen Komutanlığımıza maket uçaklar kullanılarak saldırı girişimi yapılmıştır. Birlik personelimizin dikkatli şekilde olaya müdahale etmesi sonucunda, alınan tedbirlerin de yardımıyla herhangi bir zaiyat ya da hasar oluşmadan saldırılar önlenmiştir. Birliklerimizde ise bu türden saldırıları önlemeye dönük olarak önlemler arttırılmıştır,” ifadelerine yer verildi. Sadece iki bölgede değil tüm bölgelerde maket uçaklara karşı önlem alındığı belirtildi.

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yazarın Profili
İlginizi Çekebilir

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir