1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Milli Muharip Uçağımızın İlk Motor Çalıştırması 2027’de!

Milli Muharip Uçağımızın İlk Motor Çalıştırması 2027’de!
0

TRMotor Genel Müdürü Dr. Osman Dur, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii A.Ş (TUSAŞ) ana yükleniciliğinde yürütülen Milli Muharip Uçak Programı kapsamında, uçağa ait yardımcı güç ünitesinin TRMotor şirketi tarafından geliştirileceğini açıkladı.

Konuyla ilgili olarak Osman Dur tarafından yapılan açıklamada, “TUSAŞ’ın Milli Muharip Uçak’ının, APU dediğimiz enerjisini sağlayan bir motor var, küçük bir motor. TRMotor olarak o motorun ihalesini aldık” ifadelerinde bulundu.

Ayrıca “MMU motorunun gücü, özellikleri, fonksiyonları, vb motor tanımlama süreçlerini tamamladık. Şu anda konsept tasarımına geçiyoruz. Herhangi bir strateji değişikliğine gidilmezse 2027’de kendi geliştirdiğimiz MMU motorunun ilk ateşlemesini yaparız” ifadelerinde bulundu.

TRMotor Güç Sistemleri San. A.Ş. 20 Nisan 2017 tarihinde Türkiye’nin ihtiyaçları doğrultusunda turbo motor teknolojileri alanında tasarım ve geliştirme faaliyetlerini gerçekleştirmek için sermayesi yüzde yüz SSB’ye ait olan SSTEK A.Ş tarafından kurulmuştur.

Türkiye’nin uçak motoru ihtiyacının karşılanması için yeni nesil motor tasarımı ve geliştirilmesi hedeflenmiştir. TRMotor’un sermayesi Savunma Sanayi Teknolojileri A.Ş’ ve TUSAŞ’ a aittir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap