1. Ana Sayfa
  2. Uçaklardan Haberler
  3. Milli Muharip Uçak 2023’te Kullanılacak

Milli Muharip Uçak 2023’te Kullanılacak

featured

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından Milli Muharip uçağının 2023 yılında göklerde olacağı ifade edildi. Uzun zamandır beklenen milli muharip uçağının aktif olarak kullanılmaya başlanması Türk havacılık sektörü için önemli bir gelişme olacak.

Milli Muharip Uçak Hangardan Çıkıyor

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil tarafından milli muharip uçak özellikleri ve hangardan çıkış tarihine dönük olarak açıklamalar yapıldı. 15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF 2021) kapsamında Kotil, gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Milli Muharip Uçak projesinin son hızıyla devam ettiğini belirten Kotil, uçağın kullanım tarihini de 18 Mart 2023 olarak açıkladı. Kotil ayrıca Göksungur gibi projelere de devam edildiğini ve ayrıca Hürjet, Milli Muharip Uçak ve ATAK 2 üzerine yoğunlaşma yaşadıklarını dile getirdi.

Hürjet’in de Türkiye açısından önemli bir proje olduğuna vurgu yapan Kotil; “Bu proje bize çok sayıda insan yetiştirdi. Bir uçak gemisinden kalkıp inebilmesi için bazı çalışmalar yaptık,” sözlerini kullandı.

Orman Yangınları İçin Görev

Yakın zamanda Türkiye’de meydana gelen orman yangınlarına dönük olarak da Kotil açıklamalarda bulundu. Orman yangınlarında İHA’ların çok işlevsel olduğunu belirten Kotil, İHA’ların yangın söndürme uçağı olarak da kullanılabileceğini belirtti. Kotil bu konuyla ilgili; “İHA’ların gece görüş kameraları da var, her bir yangını nokta atışı olarak verdi. Orman yangınlarında erken uyarıda son derece başarılı oldu. Orman yangın konusunda bize hangi görev düşerse biz onları yapacağız,” şeklinde konuştu.

TUSAŞ tarafından kurulmuş olan kompozit tesisiyle de bir dünya markası haline gelmeyi amaçladıklarını belirten Kotil, tesisin ismi bilinen bir tesis olacağının altını çizdi.

Öte yandan milli muharip uçak hakkında detaylar da belli oluyor. 5’inci nesil çok rollü savaş uçağı olarak kullanılacak olan MMU hava hava ve hava yer savaşlarının gereksinimlerini karşılamak için tasarlanıyor. Aerodinamik açıdan gelişmiş özellikler göstermesi adına MMU iyileştirme test faaliyetlerine devam ediyor. Yeni silahlara sahip olacak model aynı zamanda süpersonik hızlarda hassas ve tam vuruş yapabilme özelliği taşıyacak. Modelde yapay zekâ da etkin şekilde kullanılacak.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap