1. Ana Sayfa
  2. Uçaklardan Haberler
Trendlerdeki Yazı

Milli Savaş Uçağı 2023 Senesinde Hangardan Çıkıyor

Milli Savaş Uçağı 2023 Senesinde Hangardan Çıkıyor
Yerli savaş uçağı
0

Yerli savaş uçağı 2029 yılında göreve hazır!

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii Genel Müdürü Prof. Dr. Temel Kotil, telefon bağlantısı ile TRT Radyo 1’de yayımlanan, “Yerli ve Milli” programına katıldı. Kotil, Türk Havacılık ve Uzay Sanayii’nin Milli Muharip Uçak (MMU) projesi hakkında bazı önemli açıklamalarda bulundu.

Kotil’in yaptığı açıklamalarda sertifikasyon sürecinin yaklaşık 3 sene süreceği belirtildi. Kotil, MMU’nun 18 Mart 2023 tarihinde hangardan çıkacağını belirtirken, 2025 senesinde teslim edilmesi planlanan MMU için, sertifikasyon çalışmalarının 3 seneyi bulacağını belirtti.

Yerli ve milli savaş uçağı MMU’nun göreve başlayacağı tarih olarak 2029 senesini işaret eden Prof. Dr. Temel Kotil, proje bittiğinde, Türkiye’nin 5. Nesil savaş uçak üretebilen nadir ülkelerden biri olacağını vurguladı.

Tanıtım Videosu

Teknik Özellikler

Yerli savaş uçağının uzunluğunun yaklaşık 21 metre, kanat açıklığı 14 metre ve yüksekliği 6 metre olarak belirtildi.  Uçağın itiş gücü 2 x 27.000 lb, tavan irtifa 55 bin fit ve maksimum ulaşabileceği hız 1.8 mach olacak. Milli savaş uçağı MMU’nun ilk uçuşunu 2025 senesinde gerçekleştireceği tahmin ediliyor. Uçağın envantere giriş tarihinin ise 2028 olması planlanıyor.

Dilerseniz ”Mini İHA’lar Hizmete Hazır” haberimize de BURADAN ulaşabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap