1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

Milli Turbojet Son Aşamada!

Milli Turbojet Son Aşamada!
Milli Turbojet
0

Kale Grup’tan Açıklama

Milli turbojetin son aşama testleri aralık ayında yapılacak ve 1 ay içerisinde tamamlanacak!

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank Kale Ar-Ge’nin Tuzla’da geliştirdiği Milli Turbojet‘in teslimat öncesi son testlerine katıldı. Türkiye savunma, havacılık ve silah sanayi alanında attığı son derece güçlü adımlar ile Avrupa basınında da geniş yer aldı.

Testin ardından açıklama yapan Okyay, Kale Ar-Ge olarak, Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın ihtiyacı olan Stand-Off Mühimmatın  seri üretiminde kullanılmak üzere geliştirilmiş Milli Turbojet Motor’un ve motora ait alt yapının tasarımı, üretimi, teknoloji gösteriminin gerçekleştirilmesi, testlerinin yapılması, eğitim ve bakımı ile Teknik Veri Paketi’nin hazırlanmasını işlemlerini üstlendiklerini hatırlattı.

Özellikle havacılık sektöründe yapılan muhteşem atılımlar ile milli ürünlerin geliştirilmesi büyük yankı uyandırdı. Turbojet‘de tamamen milli imkanlar ve Türk mühendisleri tarafından geliştirilmiş bir motor olarak karşımıza çıkıyor.

Okyay açıklamasının devamında şunları ifade etti: “Eğer teknolojik alanda birtakım yeniliklere imza atılacaksa, Bunların birçoğunun doğduğu sektör savunma ve havacılık sektörüdür. Ayrıca bu sektördeki dışa bağımlı olmak ülkenizin birçok alandaki diğer faaliyetlerini de etkiler. Bu yüzden buradaki dışa bağımlılığınızı ne kadar azaltırsanız diğer alanlardaki politikalarınız da o kadar serbestçe yapabilir hale gelirsiniz. Savunma sanayi Türkiye’nin de önemle ihtiyaç duyduğu bir sektördür. Bu yüzden bu harcamanın ülke içinde kalması ve ülkedeki şirketlerin bu alanda hizmet vermesi ülke ekonomisi açısından oldukça önemlidir” Dedi.

Kale Grub’un savunma ve havacılık sektöründeki ilk adımı sadece bu değil. Şirket  1987 yılında Stinger Füze Sistemleri Projesi’ne 22 değişik parça üreterek giriş yapmıştı. Kale Grup en son yaptığı turbojet atılımı ile ilgi odağı olmayı başardı.

Artık ülkemizde sık sık bu tür gelişmeleri görmekteyiz. Bilimin, teknolojinin ve sanayinin sürekli olarak geliştiği ülkemizde özellikle havacılık alanında genç kesim tarafından da ilgi çekici projeler gelmeye devam ediyor.

Dilerseniz ”F1 Pilotu Max Verstappen Yeni Jeti İle Boy Gösterdi” haberimize de BURADAN ulaşablirsiniz.

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap