1. Ana Sayfa
  2. Uçak Kazaları

Mucize Kurtuluş Öyküleri

Mucize Kurtuluş Öyküleri
Airliner with Lightning
0

İstatiksel olarak incelendiğinde, uçak en az riskli ulaşım aracı olarak ön plana çıkmaktadır. Ancak bir kaza olduğu takdirde, yine istatiksel olarak en çok ölümün yaşandığı ulaşım aracının uçak olduğunu da söylememiz gerekir. Teknolojinin gelişmesine paralel olarak uçak yolculukları zamanla çok daha güvenli hale gelmiş olsalar da tarihi süreçte pek çok acı kazanın yaşanmış olduğunu da biliyoruz. Bu kazaların çok büyük bir kısmında, tüm yolcular ve mürettebat hayatını kaybetmişken, mucizevi kurtuluş öykülerine de tanıklık ettik. Hem ülkemizde hem de dünyanın çeşitli yerlerinde karşılaştığımız mucizevi kurtuluşlar, hayatta kalanlar açısından dramatik hatıralar olarak adlandırılsa da pek çok hikâyede, kurtulanların kaza anına dair hiçbir hatıralarının kalmadığını da görebiliyoruz.

Ülkemizde ve dünyanın çeşitli yerlerindeki mucizevi kurtuluş öykülerine hep birlikte bir göz atalım.

Diyarbakır-2003                                                                                      

75 kişinin hayatını kaybettiği Türk Hava Yollarına ait bir yolcu uçağının yaptığı kazada, sağ bulunması beklenen kimse yoktu. Ancak çok vakit geçmeden, bu kazadan yan yana oturan 3 kişinin kazayı sadece hafif yaralarla atlattığı ortaya çıkacaktı. Bu koltukların hangileri olduğu kayıt altına alınmamış olsa da yaralı kurtulanlardan bir kişi, yaşadığı travmaya rağmen, uçak yolculuğu yapmaya devam edeceğini belirmişti.

Ukrayna’da Askeri Uçak Kazası

Ukrayna’nın Harkiv ili yakınlarında düşen AN-26 tipi askeri uçakta 26 kişi hayatını kaybetmişti. Toplamda 27 askerin bulunduğu belirtilen uçakta, 1 askerin mucizevi bir şekilde kurtulduğu kaydedildi. Yaralı asker her şeyin bir anda olduğunu ve öldüğünü düşündüğünü söylediği belirtildi.

Güney Afrika’da Gergedanları Korurken Halata Takılan Uçak

Tam 100 metre yükseklikteki halata takılı kalan devriye uçağından, pilot ve 1 görevli burunları bile kanamadan kurtuldular. Bir eğlence parkına ait olduğu iletilen halata, uçağın nasıl takılabildiğinin cevabı ise verilemedi. Gergedan avlarını engellemek için devriye yapan bu uçaktaki pilot ve görevli, sivil savunma ekipleri tarafından kurtarıldı.

Güney Sudan’dan Akıl Almaz Bir Hikâye

Yirol kentinin yakınlarında düşen yolcu uçağından biri çocuk toplamda 3 kişi kurtarıldı. 19 kişinin yaşamını yitirdiği bu kazadan kurtulan çocuk sadece 6 yaşındaydı.

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap