1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

Nijerya, ABD’den Savaş Uçağı Aldı

Nijerya, ABD’den Savaş Uçağı Aldı
0

Nijerya Hava Kuvvetleri NAF tarafından yapılan yazılı açıklamada ülke içi terörle mücadele kapsamında ABD’den saldırı uçağı alındığı belirtildi. Açıklamada ABD’den alınan uçakların A-29 Super Tucano modelleri olduğu ve sayılarının şimdilik altı adet olduğu da belirtildi.

A-29 Super Tucano Satın Alındı

NAF sözcüsü Edward Gabkwet tarafından yapılan açıklamada uçakların Nijerya’ya ulaştığı belirtildi. Kano eyaletine ulaşan uçakların, Nijerya Savunma Bakanı, Kara Kuvvetleri ve Nijerya Hava Kuvvetleri’ne teslim edildiği bildirildi.

Toplamda 12 adet A-29 Super Tucano uçak alındığını ve geriye kalan uçakların da Ekim ayında teslim edileceğini belirten sözcü, özellikle ülkede faaliyetlerini son dönemlerde arttıran Boko Haram örgütüne karşı kullanılacağını da vurguladı.

Daha önceden de ABD’den uçak satın almak isteyen Nijerya’nın bu talebi, ABD eski başkanı Barack Obama tarafından engellemiş ve insan hakları ihlali yapılabileceği belirtilmişti. Nijerya hükümeti tarafından ise uçakların sadece Boko Haram ile verilen mücadeleye karşı kullanılacağının altı çizildi.

Trump döneminde tekrar anlaşma imzalamak isteyen Nijerya’nın isteği geri çevrilmemiş ve uçak anlaşması imzalanmıştı. Nijerya’nın uçaklar için 400 milyon dolar ödeme yaptığı ve aynı zamanda ABD pilotlarından kendi pilotlarını eğitmeleri için de talepte bulunduğu da bildirilmişti.

A-29 Super Tucano Özellikleri Neler?

A-29 Super Tucano özellikleri ile dikkat çekiyor. EMB 312 eğitim uçağından daha fazla hıza ve daha yüksek irtifa yeteneklerine sahip olan model görünüm olarak ise EBM 312’ye benzerlik taşıyor. Model temel ve ileri pilot eğitimleri yanında sınır devriyesi, yakın hava desteği, saldırı önleme ve karşı hava harekatları yapma yeteneklerini de barındırıyor.

Küçük boyutu ile birlikte havada manevra yapabilmek için avantaj yaratan model özellikle dağlık bölgelerde sıklıkla tercih ediliyor. Güney Amerika ülkelerinin yanında uygun fiyatı ile Afrika ülkeleri tarafından da sık tercih edilen model en düşük yer desteği ile uzak üslerden ve asfalt olmayan pistlerden gündüz ve gece kalkışlarını da kolay bir şekilde yapabilmektedir. 1999 yılından beri çeşitli ülkelerin hava kuvvetlerinde kullanılan modelde tek pilot bulunmaktadır.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap