1. Ana Sayfa
  2. Uçak Modelleri
Trendlerdeki Yazı

Northrop YF-23 Özellikleri Neler?

Northrop YF-23 Özellikleri Neler?
0

Northrop YF-23 çift motorlu hayalet avcı uçağı modelleri arasında gelişmiş özellikleri ile öne çıkmış ancak daha sonraki gelişmeler sonrasında iptal edilmiş özel bir modeldir. Özellikle yüksek hızları ile dikkat çeken modelin faaliyete geçirilmemiş olması havacılık tarihi için önemlidir.

Northrop YF-23 Gelişimi

Northrop YF-23 gelişimi açısından 1990’lı yıllarda ABD’de geliştirilmeye başlanmış, öncül örnekleri ile birlikte ilk uçuşunu yapmış ama daha sonra proje aşamasından vazgeçilmiştir. ABD Hava Kuvvetleri için tasarlanan tek kişilik, çift motorlu hayalet avcı uçağı olan model gelişmiş taktik avcı uçağı olarak tasarlanmıştı.

1980’li yıllarda ABD Hava Kuvvetleri özellikle SSCB’nin SU27 uçağına karşılık iddialı olacak bir tasarım arayışı içindeydi. Yarışmaya ise pek çok proje gönderilmişti. Finalist olarak ise Northrop modelinin yanında Lochedd’in modeli kaldı.

Northrop YF-23 rakibine kıyasla radarda daha az görünür özelliğe sahipti. Aynı zamanda rakibinden daha hızlı özellikler gösteriyordu. Ancak manevra açısından daha geride kalmıştı. Yine de dört yıllık gelişim süreci kapsamında önemli değişimler yapılmasına rağmen YF23 yarışmayı kazanamadı. Northrop YF-23 ise başka bir uçak modeli için değerlendirilmek istendi ama bu proje de daha sonra iptal edildi.

Northrop YF-23’ün Özellikleri Neler?

Northrop YF-23 özellikleri itibariyle trapez kanatlara, transonik hızlara daha kolay ulaşmak için tasarlanan profili ve tümüyle hareketli olan V tasarım kuyruğa sahip bulunuyordu. Kokpit ise pilotun çevresinin daha iyi görülmesi için uçağın burnuna yakın bir yerdeydi. Uçakta ise burun tekeri ve iki ana iniş takımını içeren üç tekerli iniş takımı bulunuyordu.

Model gücünü ise omurga kısmının her iki yanında yer alan, özellikle radar dalgalarından koruma sağlamak için S kanal hava alımı sağlayan ayrı bir motor naceli ile sağlıyordu. Uçuş kontrol yüzeyleri ise merkezi bir bilgisayar sistemi tarafından kontrol edilmekteydi. Flap ve kanatçıkların da kaldırılması için yuvalardan kontrol yapılabiliyordu. Özellikle bu tasarımlar hem düşük maliyetli hem de hızlanma açısından avantaj içeriyordu. Ancak manevra açısından havada rakibine göre daha geride kalan model 1990 yılındaki deneme uçuşları sonrasında iptal edildi. Prototip olarak üretilen Northrop YF-23 modelleri ise günümüzde ABD Havacılık Müzesi’nde sergilenmektedir.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap