1. Ana Sayfa
  2. Uçak Modelleri

P-80 Shooting Star Özellikleri Neler?

P-80 Shooting Star Özellikleri Neler?
0

ABD tarafından kullanılan ilk jet avcı uçağı olan P-80 Shooting Star özellikle jet uçaklarının gelişimi için önemli bir yere sahipti. Hem tasarımı hem de yüksek hızları ile birlikte daha sonraki modellere örnek teşkil edecek olan P-80 Shooting Star özellikleri sayesinde de dikkat çekiyordu.

P-80 Shooting Star Gelişimi

P-80 Shooting Star gelişimi açısından ABD Hava Kuvvetleri’nin II. Dünya Savaşı’nda hava üstünlüğünü sağlamak amacıyla yapılan eylemleri içermektedir. ABD tarafından kullanılan ilk jet avcı uçağı olma özelliği taşıyan P-80 Shooting Star, 1943 yılında Lockheed tarafından tasarlanmış ve tasarımın 143 gün sonrasında uçuşa hazır hale getirilmiştir. Özellikle savaşın sonlarında iki model İtalya’da savaşa katılmış ve model savaşta neler yapabileceğini de göstermiştir.

Düz kanat sistemine sahip olacak şekilde tasarlanmış olan model daha sonra Kore Savaşı kapsamında aktif olarak kullanılmış ve Kuzey Kore birliklerinin en çok tanıdıkları model olmayı

sağlamıştır.

P-80 Shooting Star Özellikleri

P-80 Shooting Star özellikleri itibariyle ABD’nin ilk başarılı turbojet savaş uçağı olarak öne çıkmaktadır. Özellikle havacılık alanında jet çağının başlamasını sağlayan model diğer modeller için de bir tür öncül konumuna sahiptir. Ama ok açılı kanatlara sahip olan MİG15’in piyasaya çıkması sonucunda hava üstünlüğünü de esasında yine aynı özellikler taşımakta olan transonik F 86’ya bırakmıştır.

Aynı uçak gövdesinin kullanıldığı ve önleme görevleri için tasarlanan F94 modeli de yine P – 80 Shooting Star’dan ilham ile üretilmiştir. Temelde P-80 Shooting Star 1980’lere kadar ABD Hava Kuvvetleri tarafından kullanılmaya devam etmiştir ve esasında modeline göre 1980’lere kadar tercih edilmesi modelin ne kadar başarılı olarak yapıldığının bir göstergesidir. Ayrıca model günümüzde özellikle üçüncü dünya ülkelerinin hava kuvvetlerinde hâlâ çeşitli görevlerde kullanılmaya devam etmektedir.

En yüksek hız olarak saatte 966 km gibi yüksek hıza ulaşan model seyir hızı olarak da 707 km hız değerlerine sahipti. Tek bir depo ile 1328 km mesafe kat edebilen modelin en yüksek çıkabildiği irtifa da 14 bin 300 metre olarak ölçülmüştür. Özellikle manevra kabiliyeti açısından da P – 80 Shooting Star başarılı sonuçlar sunmuştu.

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap