1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

Pakistan’da Düşen Uçakta Ölü Sayısı 97 Oldu!

Pakistan’da Düşen Uçakta Ölü Sayısı 97 Oldu!
0

Pakistan Uluslararası Havayolları’na ait Airbus A320 tipi yolcu uçağı Karaçi kentinde bir yerleşim alanına çakıldı.

PK8303 sefer sayılı uçak 91 yolcu, 8 mürettebat ile birlikte havadaydı. Lahor’dan ülkenin en yoğun havalimanlarından Karaçi’deki Cinnah Uluslararası Havaalanı’na giden uçak ikinci iniş denemesinde düşerken, uçakta bulunan 97 kişi hayatını kaybetti.

Pakistan Uluslararası Havayolları Yönetim Kurulu Başkanı Arshad Malik, pilotun hava trafik kontrol kulesine, “uçağın motorlarının arızalandığını” söylediğini ve acil durum çağrısı (mayday) yaptığını ifade etti.

Havayolları’nın sözcüsü, uçağın yerel saatle 14.30’dan hemen sonra hava trafik kontrol kulesiyle iletişimini kaybettiğini söyledi.

Yerleşim bölgesinden paylaşılan görüntülerde çok sayıda evin yanıp yıkıldığı görüldü.

Görgü tanıklarından; Mohammed Uzair Khan, çok büyük bir ses duyduğunu ve dışarı çıkıp baktığında en az dört evin tamamen yıkıldığını gördüğünü söyledi.

Dr. Kanwal Nazim bir camii yanındaki üç evden büyük siyah bir duman yükseldiğini ifade etti.

Sindh Eyaleti Hükümeti sözcüsü, sağ kurtulan yolcular arasında Pencap Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Zafar Masud’un da bulunduğunu söyledi. Kurtulan diğer iki yolcunun isimleri Muhammad Zubair ve Tahira Mahmood.

Her Taraftan Alev Ve Duman Yükseliyordu..

Hafif yaralarla uçaktan çıkan Zubair, “Uçağın düşmek üzere olduğunu kimse fark etmedi. Rahat bir uçuştu” dedi.

Zubair’in Geo News haber portalına anlattıklarına göre, uçağın ilk iniş denemesinde piste çarpıp yeniden havalanmasının ardından pilot 10 dakika içinde ikinci kez iniş inmeyi deneyeceğini anons etti. Daha sonrasında uçak piste yaklaşamadan düştü.

Kaza sonrası bilincini kaybettiğini söyleyen Zubair yaşadıklarını “Her taraftan çığlıklar yükseliyordu. Çocuklar, yetişkinler… Tek görebildiğim alevlerdi. Emniyet kemerimi çözdüm, bir ışık gördüm ve o ışığa doğru yürüdüm. Kurtulabilmek için 3 metreden aşağı atlamam gerekti” sözleriyle anlattı.

‘İki Motoru’da Kaybettim’

Yolcu listesinde, 24 News adlı televizyon kanalının tanınan gazetecilerinden Ansar Naqvi de bulunuyordu.

Pakistan’ın Dunya News adlı televizyon kanalı, uçuş gözlem sitesi liveatc.net.In aracılığıyla pilot ile hava trafik kontrol merkezi arasında geçen konuşmanın kaydına ulaştıklarını bildirdi. Görüşmede pilotun “İki motoru kaybettim” dediği birkaç saniye sonra da acil durum çağrısı için “Mayday, mayday, mayday” dediği duyuluyor.

Uçak ile kaydedilen son iletişim bu oldu.

Pakistan Başbakanı Imran Khan kendisini “şok ettiğini ve çok üzdüğünü” söylediği kazanın derhal soruşturulacağını söyledi.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğraflarda, yerleşim birimlerinin bulunduğu alana düşen uçağın enkazından yükselen dumanlar görüldü.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap