1. Ana Sayfa
 2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Pandemi Dönemin’de Havalimanlarının En Riskli Bölgeleri

Pandemi Dönemin’de Havalimanlarının En Riskli Bölgeleri
0

Harvard Üniversitesi tarafından yapılan detayları araştırmalar sonucu havalimanlarında en riskli bölgeler; özel yolcu salonları, restoranlar ve tuvaletler olarak belirlendi belirlendi.

Kovid-19 sürecinde restoranlar, kafeler ve spor salonları gibi alanlar genelde kapalı kalırken, havalimanlarında bu mekanlar açık tutularak faaliyetlerini önlem alarak sürdürdüler. Sektör regülatörleri havalimanına ilk girişte ateş ölçme, maske zorunluluğu, sosyal mesafeyi koruma gibi önlemleri ciddi şekilde uygulayarak fark yarattılar.

Bu kapsamda Harvard Üniversitesi, yolcuların seyahatleri boyunca karşılaştıkları riskleri değerlendirdi ve bazı önemli ipuçları verdi.

Yolculuk sırasında riski en aza indirmeye yardımcı olmak için 10 hususa dikkat çekildi:

 1. Havalimanına hem varıştan önce hem de varışta test ve karantina gereksinimlerini takip edin. Çözümün bir parçası olun.
 2. Kovid-19 semptomlarını izleyin. Kendinizde hastalık belirtisi gördüğünüzde izole olun ve uçmayı düşünmeyin.
 3. Kovid-19 pozitif bir yolcuyla yakın temas halinde olduğunuzu anlarsanız test yaptırmaktan kaçınmayın ve karantina kurallarına uyun.
 4. Yolculuğunuzda sosyal mesafeyi evinizden başlayıp varış noktasına kadar koruyun.
 5. Maskenizi her zaman takın, yiyecek içecek ihtiyaçlarınız giderme haricinde  çıkarmayın.
 6. Check-in makineleri, güvenlik kutuları veya banyo armatürleri gibi yüzeylere dokunduktan sonra ellerinizi dezenfekte edin.
 7. Tuvaletlerdeki zamanı en aza indirin ve kalabalık tuvaletlerden kaçının.
 8. Uçuş zamanınıza kadar biniş kapıları gibi kalabalık alanlardan kaçının. Beklemek için daha az kalabalık alanlar tercih edin.
 9. Maske çıkaranları nazikçe uyarın. Kurala uymuyorsa havalimanı yetkilisine şikayet edin.
 10. Varışta bagajınız alırken sosyal mesafeyi koruyun.

Harvard Üniversitesi raporuna göre havalimanlarında en riskli 3 bölge ise aşşağıdaki gibi;

Kalabalık Yolcu Salonları

Kuşkusuz her yolcu özel yolcu salonlarını seyahatin en güzel kısmı olarak değerlendiriyordur. Aşılanma süreci dünyada tamamlandığı andan itibaren özlem duyulan özel yolcu salonlarında vakit geçirme faaliyetleri daha keyifli hale gelecek. Ancak Harvard Üniversitesi’ne göre şu an özel yolcu salonları risk oluşturuyor. Açık yiyecek, içecek ve bu alanda oluşan kalabalıklar her ne kadar dezenfekte edilse de araştırmacılara göre büyük risk oluşturuyor. Enfekte bir yolcunun özel salondan uçuş yaptıktan sonra bu alanda virüs bırakma durumu olabiliyor.

Restoranlar Ve Yemek Bölümleri

Rapora göre restoran ve yemek alanlarındaki kalabalıklar risk oluşturuyor. Özellikle alkol tüketilen alanlar bu riski daha fazla artırıyor. Çünkü bu alanlarda mecburen herkes maskesiz oturuyor. Uçak içindeki gibi sırayla yemek yenmiyor. Alkol alanların da daha yüksek sesle konuşup, sohbetlerinde kahkaha atlamaları sosyal mesafeyi azaltıp, aerosol damlacıkları dışarıya daha fazla atmalarına neden oluyor.

Tuvaletler

Araştırmaya göre havalimanlarının tuvaletleri maskesiz yolcularla karşılaşılan en riskli yerlerden birisi olarak öne çıkıyor. Özellikle havalimanında tuvalete girmeden önce oranın ne kadar kalabalık olup olmadığını kontrol edilmesi gerekiyor. Eğer kalabalıksa daha tenha olan tuvaletler tercih edilmeli. Bu alanlarda yolcular maskelerini çıkararak yüzlerini yıkıyor veya dişlerini fırçalıyor. İşte bu durum bu alanlardaki riski artırıyor. Tuvalete girdiğinizde maskenizi çıkarmayın ve bu alanda uzun zaman geçirmemeye çalışın.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap