1. Ana Sayfa
  2. Uçak Kazaları
Trendlerdeki Yazı

Pilot Hatalarından Kaynaklı Önemli Kazalar Neler?

Pilot Hatalarından Kaynaklı Önemli Kazalar Neler?
0

Pilot hatalarından kaynaklı uçak kazaları havacılık tarihinde görece daha az yer tutuyor olsa da yakın tarihte azımsanmayacak kadar bulunmaktadır. Uçak kazalarının çok az bir kısmı pilot hatasından kaynaklanmasına rağmen yine de önemli kazalar meydana gelmiştir.

Pilot Hatalı Mıydı: 1977 Tenerife Kazası

En ölümcül uçak kazaları arasında yer alan Tenerife kazasında toplamda 583 kişi yaşamını yitirdi. Pist üzerinde iki Boeing 747’nin çarpışmasına dayanan kazada bariz bir pilot hatası bulunuyordu. Kalkış sırasını beklemekte olan ve yanlış anlaşılma sonucunda kalkış yapan uçak, o esnada yeni iniş yapan başka bir 747 ile çok sert bir şekilde çarpışma yaşadı. Buradaki hata pilotların kalkış iznini beklemeden kalkış yapmalarından kaynaklandı.

1987 Northwest Havayolları Kazası

Yüksek kayıplı uçak kazaları arasında 1987 yılında gerçekleşen bu kazada da 155 yolcu yaşamını kaybetti. Pilotların kalkış için taksi uyguladıkları esnada tamamlanacak olan kontrol listesini tam olarak tamamlamadıkları için uçak flapleri açılmadan kalkış yapıldı. MD82 tipi yolcu uçağı da yeteri kadar tutunma gücü üretemedi ve bunun sonucunda havalandıktan kısa sürede çakıldı.

1994 Aeroflot Havayolları Kazası

Büyük uçak kazaları arasında 1994 yılında Moskova Hong Kong seferini yapan Airbus A310 tipi uçak da yer alıyor. Teknik bir arıza yaşamayan uçak tamamen pilot hatasından kaynaklı olarak düşüş yaptı. Kaptan pilotun 12 yaşında olan oğlunu kokpite alması ve oğlunun da oto pilotu devre dışı bırakması sonucunda uçak aşırı yan yatarak feci bir şekilde düşmüştür. 12 kişilik kabin ekibinin hepsi dahil olmak üzere 63 yolcu bu kazada yaşamını yitirdi.

1996 Delhi Kazası

Delhi – Dhahran seferini yapmakta olan 747 tipi model ile Çimkent – Delhi seferini yapan Sıı-76 model uçağın havada çarpışmaları sonucunda kazada toplamda 349 kişi yaşamını kaybetti. Uçak kazası sonrasında yapılan araştırmalar sonucunda kazaya sebep olarak pilotun kendisi için belirlenmiş olan yükseklikten daha düşük seviyede uçuş yapması olarak belirlendi. Ayrıca Kazakistan seferini yapan uçağın pilotun, kule ile rahat bir şekilde iletişim kuramayacak kadar kötü İngilizceye sahip olması da kayıtlara geçti ve bu durum da kazanın bir diğer nedeni olarak belirlendi.

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap