1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

Pilotlar Hakkında Yanlış Bilinenler

Pilotlar Hakkında Yanlış Bilinenler
0

Pilotlar hakkında doğru bilinen pek çok yanlış bulunuyor. Özellikle yüksek maaş almaları, üniversite mezunu olmalarının şart olması, yardımcı pilotların hiçbir iş yapmadığı gibi doğru bilinen yanlışlar pilot mesleğinin de eksik anlaşıldığını gösteriyor.

Pilotlar Hakkında Yanlışlar

Pilotlar hakkında bilinen pek çok yanlış bulunuyor. Öncelikle pilot maaşları herkes tarafından çok yüksek sayılıyor ve pilot olmak da zengin olmak ile eş değer tutuluyor. Esasında ise bu durum tam olarak gerçeği yansıtmıyor.

Pilotluk mesleği için maaşlar her meslekte olduğu gibi deneyim kazandıkça artış gösteriyor. Özellikle pilot olmak için dışarıdan kursa katılma durumu söz konusuysa bu durumda başlangıçta harcanan paralar uzun yıllar telafi edilmeye çalışılacaktır.

ABD’deki pilotların maaşlarına bakıldığında küçük havayolu şirketinde çalışan pilotlar yıllık olarak 19 bin dolar civarında ücret kazanıyor. Türkiye’de ise deneyimli bir pilot aylık 50 bin TL kazanabiliyor ancak hem deneyimli olması hem de çalışabileceği havayolu bulması biraz güç. Bu durumda da pilotlar için Körfez ülkeleri başlangıç aşamasında daha iyi bir seçenek oluşturuyor.

Pilotların Eğitim Durumu

Pilot olmak için üniversite şart mı sorusu hayır olarak yanıtlanabilir. Her ne kadar geniş kesimler tarafından pilot olmak için üniversite okuma zorunluluğu şart olarak kabul ediliyorsa da aslında durum bu şekilde değil. Temel pilotluk eğitimi almak için üniversite mezunu olmaya gerek yoktur. Matematik ve fizik alanında başarılı olan bir kişi özel pilot kurslarına giderek tıpkı otomobil ehliyeti alındığı gibi pilotluk lisansı alabilmektedir. Ancak bu türden eğitim kurslarının fiyatlarının çok yüksek olduğunun bilinmesi gerekmektedir.

Yardımcı Pilotlar Sadece Yardım Eder

Pilotlar hakkında bilinenler arasında yaygın olarak yardımcı pilotun fazlalık olduğu ifade edilir. Ancak yardımcı pilot uçağın güvenli ve sağlıklı bir uçuş yapabilmesi için çok önemlidir. Yardımcı pilot temelde çırak anlamına gelmez ve uçuş esnasında pek çok görevi üstlenir. Kabindeki iki pilot da görevleri neredeyse eşit olarak paylaşmaktadır. Kaptan pilot son karar verici olmasına rağmen pek çok eylem ortak karar sonucunda alınmakta ve uygulanmaktadır. Bu da yardımcı pilotların önemini ortaya çıkarır.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap