1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Polonya Bayraktar TB2 Satın Alıyor, Detaylar Belli Oldu!

Polonya Bayraktar TB2 Satın Alıyor, Detaylar Belli Oldu!
0

Polonya Bayraktar TB2 insansız hava araları almaya karar verdi. Bu kapsamda Polonya Ordusu’na ait olacak şekilde 24 adet Bayraktar TB2 SİHA verilecek. Polonya Savunma Bakanı tarafından yapılan açıklamada durum iyi haber olarak nitelendirildi.

Polonya Bayraktar TB2 Alımını Müjde ile Paylaştı

Polonya Bayraktar TB2 alımını savunma bakanı Mariusz Błaszczak açıkladı. Bakan sosyal medya hesabından birkaç gün önce “İyi haberler yakında geliyor, bekleyin,” şeklinde açıklama yapmıştı. Yeni edinilen bilgilere göre de ayrıntılar ortaya çıktı. Alınan bilgilere göre Polonya 24 adet Bayraktar TB2 SİHA alımı yapacak. Alınacak olan SİHA’lar dört adet Roketsan MAM-L taşıyacak. İlk teslimat ise 2022 yılında gerçekleşecek. Polonya’nın Bayraktar TB2 alımına yönelik anlaşma ise cumhurbaşkanının Salı günü Türkiye’ye yapacağı ziyaret esnasında yapılacak.

Savunma bakanı Mariusz Błaszczak tarafından yapılan açıklamalarda ithal edecekleri modellerin Doğru Avrupa’da ve Ortadoğu’da kendilerini kanıtladıklarının görüldüğü belirtildi. Ayrıca bakan; “Polonya ordusu daha önce hiç bu türden ekipmanlara sahip olmadı. Bu Polonya için gerçek ve caydırıcı bir silah olacak,” şeklinde açıklama yaptı.

İlk Kez NATO Ülkesine İhraç Edilecek

Bu önemli gelişme özellikle ilk defa Bayraktar TB2’nin bir NATO ülkesine ihraç edilmesi bakımından önem kazanıyor. Aynı zamanda Rusya ile düşman olan Ukrayna’nın sonrasında Polonya’nın da bu modeli tercih etmesi modelin popüler oluşuna da etkide bulunacak. Ayrıca Türkiye’nin birkaç Avrupa ülkesiyle daha bu model için görüştüğü haberleri biliniyor.

Bayraktar TB2 özellikleri ile yeni nesil İHA’lar arasında öne çıkıyor. Halihazırda Türkiye’de, Türk Silahlı Kuvvetleri, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve MİT tarafından kullanılıyor. Aynı zamanda daha önceden Katar, Ukrayna ve Azerbaycan’a da ihracatı yapıldı. 300 bin saatten fazla uçabilme kapasitesine sahip olan TB2, TSK bünyesinde 2014 yılından beri aktif olarak hizmet veriyor. İhraç edilen ülkeler de dahil olmak üzere şimdilik 160 adet Bayraktar bulunuyor. TB2 modeli Türk havacılık tarihinde kesintisiz şekilde 27 saat 3 dakika havada kalma süresiyle de rekor kırmış durumda. Ayrıca TB2 birden fazla ülkeye ihraç edilen ve aktif olarak kullanılan ilk model olma özelliğini de taşıyor.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap