1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri
Trendlerdeki Yazı

Qantas Sağlık Pasaportu Uygulamasına Almanya Uçuşlarıyla Başladı

Avustralya’nın en büyük ulusal havayolu firması olan Qantas Havayolları, dijital sağlık uygulaması denemelerine Almanya dönüş seferlerinde uygulamaya başladı.

Qantas Sağlık Pasaportu Uygulamasına Almanya Uçuşlarıyla Başladı
0

Covid-19’un yıpratıcı etkileri tüm sektörleri derinden etkiledi. Bu yüzden hükümetler ve şirketler ekstra sağlık protokollerini hayata geçiriyor. Ülkemizdeki Hayat Eve Sığar uygulamasına benzer bir sistemi artık uçuşlarında kullanmayı hedefleyen Qantas, Frankfurt uçuşlarında bu uygulamayı ilk kez denedi.

Şirket yetkililerinin yaptığı açıklamada psikolojik olarak etkilenen bireylerin bu şekilde tekrardan uçuşlara dönebileceğini ifade ediyor. Qantas tarafından yapılan açıklamada, Avusturalyalıların tekrardan uluslararası seferlerle seyahat edebilme güvencesi için önemli bir adım olacağını ön gördükleri bildiriliyor.

İsviçreli bir girişim şirketi tarafından fonlanarak tasarlanan uygulama, yeterlilik sertifikalarına sahip laboratuvarlarda yapılan Covid-19 test sonuçlarının görüntülenmesini sağlıyor. Basit ve hızlı bir şekilde kullanıcının uçuş bilgileriyle eşleştirilen sonuçlar, boarding esnasında yolcudan gösterilmesi şeklinde çalışıyor. Kontrol ekranında test sonucunun pozitif veya negatif bilgisi yer alıyor.

Test sonuçlarının yanında, aşılama bilgilerini ve bilgilerin güvenilir kaynaklardan olup olmadığının teyidinin yapılmasını sağlıyor. Avusturalya’ya dönüşte kullanılan bu CommonPass uygulaması 72 saat içerisinde yetkililere gösterilerek, zorunlu olan beyan yükümlülüğünden kolayca geçebilir.

Sistemin ilk olarak şirket içerisinde uçuş ekibi ile birlikte şubat ayında denendiği ve başarılı sonuçlar vadettiği açıklanıyor. Qantas Baş Müşteri Sorumlusu Stephanie Tully’nin yaptığı açıklamada, dijital sağlık pasaportu uygulamasının uçuşlardaki güvenliği en üst düzeye çıkartacağını söylüyor. Bunun ileriki aşamalarda tüm şirket çalışanlarının, müşterilerin uluslararası uçuşlara geri dönüşünde önemli bir gelişme olacağını ifade ediyor.

Uzun vadeli bakıldığına çocuk felci ve sarı humma aşılarının kontrol edildiği olduğunu ve bu yüzden ilerleyen dönemlerdde Covid için test sonuç ve aşı kanıtının zorunlu hale gelebileceğini ileri sürülüyor.

Avustralya halkının yurtdışı planları ertelemesinin önüne geçmesi için güvencenin önemli olduğu bu yüzden kanıtlanabilir dijital kimliklerin yaygınlaşması gerektiğinin altı çiziliyor. Uygulamanın CEO’su Paul Meyer, sağlık sisteminde açıklar vermeden ilerlenmesi gerekiyor. Ülkelerinden çıkan veya geri dönen kişilerin sıkı güvenlik testlerinden geçmesi taviz verilmediğinin bir göstergesidir. Bu yüzden uluslararası seyahatlerde güvenli yolculuk deneyimi sunmak istediklerini belirtiyor.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap