1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

Sabiha Gökçen’deki Uçak Kazası Raporu Tamamlandı

Sabiha Gökçen’deki Uçak Kazası Raporu Tamamlandı
0

Sabiha Gökçen havalimanında Şubat 2020 tarihinde Boeing 737-800 uçağının pistten çıkması ile ilgili olarak kazanın raporu tamamlandı. Rapor henüz kamuya açık bir şekilde yayınlanmazken isteyenler bakanlığa başvurarak raporu inceleyebilecek.

Boeing 737-800 Kazası ile İlgili Rapor Tamamlandı

Pegasus Hava Taşımacılığı firmasına ait olan Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı Şubat 2020 tarihinde Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş kapsamında pistten çıkış yapmıştı. Kazayla ilgili olarak Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı tarafından inceleme başlatılmıştı.

Uçağın neden pistten çıktığı ve kaza yaptığına yönelik olarak hazırlanmış olan rapor resmi gazetede yayımlandı. Bakanlığa bağlı olan Ulaşım Emniyeti İnceleme Merkezi Başkanlığı tarafından hazırlanmış olan Hava Aracı Kazası Araştırma ve İnceleme Raporu başlıklı raporu incelemek isteyen kişi ve kurumlar bakanlığa başvurarak inceleyebilecek.

Boeing 737-800 Pistten Çıkmıştı

5 Şubat 2020 tarihinde Pegasus Havayolları kapsamında sefer yapan Boeing 737-800 iniş sırasında pistten çıkmıştı. Kaza sonucunda 3 kişi yaşamını kaybetmiş, 180 kişi de yaralanmıştı. Kaza sonucunda Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından taksirle birden fazla kişinin ölümüne sebep olma suçundan ötürü soruşturma başlatılmıştı.

Soruşturma kapsamında daha önceden hazırlanan ilk raporda kazanın alçak seviyede rüzgar kayması, rüzgar yönü ve şiddetinde yaşanan değişimlerin pilot tarafından fark edilmemesi olarak açıklanmıştı. Kaza öncesinde rapor edilmiş olan gök gürültülü sağanak yağış sebebiyle de zeminin kaygan hale gelmesi ile fren mesafesinin de artmasının yine pilot tarafından fark edilmediği vurgulanmıştı.

Uçağın kaptan ve yardımcı pilotlarında kusur bulunmuş ve gerekli tedbirleri almadıkları ifade edilmişti. Özellikle hava koşullarının iniş için kötü olduğunun ve pilotların inisiyatifi ile inişin pas geçilebileceği de ilk raporda belirtilmişti. Rapor kapsamında şirket ve pilotların görevlerini yerine getirmediği denilmişti.

Bu ilk raporda belirtilen hususların Boeing 737-800 kazası kapsamında hazırlanan nihai raporda da geçerli olduğu tahmin ediliyor. Raporda bahsedilen sonuçları, ihmalleri ve kaza verilerini isteyenler bakanlığa başvuru yaparak PDF olarak elde edebilecek.

 

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap