1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

Salgın Döneminde Uçakta Yolculuk Güvenli mi?

Salgın Döneminde Uçakta Yolculuk Güvenli mi?
0

Salgın döneminde uçakta yolculuk etmek diğer zamanlara göre çok daha dikkatli olmayı gerektiriyor. Uçak yolculuklarında her ne kadar havayolu şirketleri kolayca virüs bulaşmayacağını söyleseler de kapalı olan olması yüzünden salgın döneminde uçak kullanımına dikkat edilmesi gerekiyor.

Uçakta Virüs Bulaşır mı?

Uçakta virüs bulaşması için havayolu şirketleri tarafından alınan önlemler engelleyici görevi görebiliyorlar. Ama bu konuda bilinmesi gereken temel noktalar da bulunuyor. Uçak içinde solunan hava tavandaki hava kanalları sayesinde kabin içine verilmektedir. Solunmuş olan hava da zemine yakın olarak bulunan havalandırma kanallarından geri çıkmaktadır. Emilmiş olan havanın yarısı uçaktan dışarıya, diğer yarısı da filtreden geçerek tekrar kabin içine verilmektedir.

Genelde kabin içindeki hava iki üç dakikada yenilenmektedir. Bu yenilenme süresi örneğin market gibi alanlardan çok daha fazladır. Böylece uçaklar, virüs taşıyıcısı olan bir kişiden kaynaklı olacak virüslerin çok daha kolay ve hızlı şekilde başkalarına yayılmasına yol açabilirler.

Oksijen Açısından Riskli Durumlar

Uçukta salgın döneminde yolculuk etmek hava sirkülasyonu yüzünden çeşitli zorluklar taşıyor. Uçaklarda itiş gücünü yapan motorlar tarafından emilmiş olan hava, yolcuların nefes alacakları şekilde basınçlandırma yapıldıktan sonra ideal ortam sıcaklığına getirilmektedir. Basınçlandırma oldukça önemlidir çünkü uçağın yol aldığı irtifada hava incedir. İnce hava ise uçağın sürtünmeden çok daha az etkilenmesi için faydalı olmasına karşılık kabin içine verilen oksijen miktarı açısından yetersiz olmaktadır. Bu yüzden emilen hava HEPA filtreler tarafından işlenir ve kabin içine verilir.

Bu yüzden örneğin virüs taşıyan bir kişinin hapşırması halinde ağzından çıkan parçacıklar çok kısa sürede uçağın kabini içerisinde dolaşıma girerler. Her ne kadar bu hava filtreden geçiyor olsa bile yine virüsün başka yolculara bulaşma riski oldukça yüksektir.

Güvenli Yolculuk İçin Neler Yapılmalı?

Uçakta güvenli yolculuk yapmak için şu noktalara dikkat edebilirsiniz;

  • Mecbur kalmadıkça havayolu tercih edilmemeli,
  • Maske hiçbir sebeple kabin içinde çıkarılmamalı,
  • Maske yüksek kalitede olmalı,
  • Uzun uçuşlarda maske 2 saat aralık ile yenisi ile değiştirilmeli,
  • Uçakta tam doluluk yolsa olabildiğince diğer yolculardan uzakta oturulmalı,
  • Uçaktaki alanlar ile teması olabildiğince aza indirgeyin.

Bu noktalar ile salgın zamanında daha güvenli uçak yolculuğu yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap