1. Ana Sayfa
  2. Uçak Kazaları

Sebepleri Açıklanamayan Uçak Kazaları

Sebepleri Açıklanamayan Uçak Kazaları
0

Tarih boyunca meydana gelen uçak kazalarının teknik problemlerden kaynaklandığı gibi insan faktöründen de kaynaklandığını biliyoruz. Ancak bazı uçak kazaları var ki sebepleri ile ilgili pek çok teori ortaya atılsa da gerçekten neden yaşandıkları asla ortaya çıkarılamadı. Hem sivil havacılıkta hem de askeri alanda da pek çok örneği bulunan bu kazalardan bazı örnekleri sizin için bir araya getirdik.

Flight 19

Amerikan donanmasına ait tam 6 uçak, her zaman gerçekleştirilen eğitimlerden biri esnasında kayboldu. Kule ile yapılan en son görüşmede pusula arızası bildirildi. Bir süre sonra kule ile uçak arasında bağlantı tamamen koptu. Olay sonrası kaybolan uçağı bulmak için havalanan kurtarma uçağı da kayboldu. Kaybolan kurtarma uçağının havada patladığı bildirildi.

Daha sonraki süreçte uçakların, Bermuda Şeytan Üçgeni olarak bilinen manyetik alanın üzerinden geçerken kayboldukları ortaya çıkacaktı. 5 Aralık 1945’te gerçekleşen bu kaza, Bermuda Şeytan Üçgeninde meydana gelen kazaların ilki olarak da tarihe geçti.

Star Dust Olayı / Stendec İletisi

1947 yılında Buenos Aires şehrinden Santiago’ya giden uçak And Dağlarında kayboldu. Uçaktan alınan son mesaj ise mors alfabesi ile iletilen STENDEC iletisi idi. Bu kayıp uçak vakası, havacılık tarihine bu mesaj ile geçti. Geniş çaplı yapılan araştırmalara rağmen uçağın enkazı bulunamadı. Ancak 1998 yılına bir dağcı grubunun uçak motorunu bulması ile aramalar genişletilmiş ve 2000 yılında da enkazın tamamı bulunmuştur.

Pan Am Flight 7

Tarihin oldukça şaibeli kazalarından biridir. 1957 yılında gerçekleşen bu kazada Pan Am Flight 7 isimli uçak Pasifik Okyanusunda düşmüştü. Uçağın enkazı ancak 1 hafta sonra bulunacaktı. 44 kişinin hayatını kaybettiği bu kazada, ölen kişilerin kanlarında bulunan yüksek oranda karbon monoksit ile ilgili herhangi bir açıklama yapılamamış ancak bu durum kazayı oldukça şüpheli bir hale getirmişti.

California – Vietnam Uçuşu

1962 yılında gerçekleşen bu kazada California’dan Vietnam’a giden 107 kişilik uçak çeşitli yardım malzemeleri taşıyordu. Yakıt almak için Guam’a inen uçak, Filipi denizi üzerinde kayboldu. Bu uçaktan bir daha haber alınamadı ve uçağın enkazına da ulaşılamadı.

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap