1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

Son dakika: İran’da Uçak Kazası! 176 Kişi Hayatını Kaybetti!

Son dakika: İran’da Uçak Kazası! 176 Kişi Hayatını Kaybetti!
0

İran’ın yarı resmi haber ajansı Fars, Ukrayna Uluslararası Havayolları’na ait 167 yolcu ve 9 mürettebat taşıyan Boeing 737 tipi uçağının İmam Humeyni Havalimanı’ndan kalktıktan sonra “teknik sorunlar” nedeniyle düştüğünü aktardı.

Reuters’ın haberine göre; uçağın, Ukrayna’nın başkenti Kiev’e üzere Tahran’dan havalandığı belirtildi. İran Sivil Havacılık Örgütü Sözcüsü Reza Jafarzadeh, devlet televizyonuna verdiği demeçte, kurtarma ekiplerinin uçağın düştüğü bölgeye gönderildiğini söyledi.

İran Acil Tıbbi Hizmetler Departmanı Başkanı Pirhüseyin Kolivand, uçağın alev aldığını ve sağ kurtulan olma ihtimalinin olmadığını duyurdu. Kolivand, “Yangın çok şiddetli. Kurtarma yapamıyoruz. Bölgede 22 ambulans, dört ambulans otobüs ve bir helikopterim var” dedi.

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı yetkilisi ise düşen uçakta 160’tan fazla yolcu ile mürettebat bulunduğunu söyledi. Reuters’a konuşan yetkili, kazadan kurtulan olmadığını açıkladı.

Uçak, İran’ın Kasım Süleymani suikastı nedeniyle ABD’ye Irak’ta yaptığı misillemenin hemen ardından düştü.

DÜŞEN UÇAĞIN MODELİ: BOEİNG 737

Uçağın, İran’dan Ukrayna’nın başkenti Kiev’e havalandığı ve düşen uçağın Boeing’in tartışmalı modeli 737 olduğu aktarıldı.

İRAN DEVLET TELEVİZYONU: KURTULAN OLMADI

İran Kızılay’ından yapılan açıklamada, uçak kazasının ardından yolcu ve mürettebatının kurtulma şansının olmadığını belirtildi. İran devlet televizyonu da, düşen uçağındaki tüm yolcu ve mürettebatın hayatını kaybettiğini duyurdu.

ŞİRKETTEN AÇIKLAMA

Boeing firmasından yapılan açıklamada, kazayla ilgili bilgilerin değerlendirildiği açıklandı.

UKRAYNA’DAN AÇIKLAMA

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı da, uçakta bulunan herkesin hayatını kaybettiğini doğruladı.

“UÇAK FÜZEYLE VURULDU” İDDİASI

Bazı haber kanallarında, yolcu uçağının İran tarafından füzeyle vurlarak düşürüldüğü iddia edilmişti. İran Ulaştırma ve Şehircilik Bakanlığı Bilgi ve İletişim Merkezi Başkanı Kasım Biniyaz, Tahran’da düşen yolcu uçağının “füzeyle vurulduğu” iddiasını yalanladı.

ÖLENLERİN UYRUKLARI BELLİ OLDU

Ukrayna Dışişleri Bakanlığı, uçakta bulunan yolculardan 82’sinin İran, 63’ünün Kanada 11’inin de Ukraynalı, 10’nun İsveçli, 4’ünün Afgan, 3’ünün Alman, 3’ünün de İngiliz vatandaşı olduğunu açıkladı.

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap