1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

Son dakika! İstanbul’da Yolcu Uçağı Pistten Dışarı Çıktı!

Son dakika! İstanbul’da Yolcu Uçağı Pistten Dışarı Çıktı!
0

Marmara’da özellikle iki gündür etkili olan fırtınalı hava şartları İstanbul’daki hava trafiğini de vurdu. İstanbul Havalimanı’nda bir çok sayıda sefer iptal edildi. İniş ve kalkışlarda gecikmeler yaşandı. Sabiha Gökçen Havalimanı’nda ise bir yolcu uçağı ise talihsiz bir şekil de  pistten çıktı.

Kaza sonrası uçuşlara ara verildi. Uçaktaki 164 yolcu hemen tahliye edildi. Tüm bu olumsuzluklara rağmen, şu anda yalnızca kargo uçaklarının kullandığı Atatürk Havalimanı’nda ise herhangi bir olumsuzluk gözlenmiyor.

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda saat 11.20’ye kadar uçuşlara ara verildi. THY ise Sabiha Gökçen Havalimanı iniş ve kalkışlı uçuşların ikinci bir bildirime kadar durdurulduğunu açıkladı.

Son dakika! İstanbul’da yolcu uçağı pistten çıktı!

Şarika-İstanbul seferini gerçekleştiren Pegasus Havayolları’na ait Boeing 737-800 tipi yolcu uçağı iniş yaptığı sırada pistte yavaşlayıp piste tutunamadı.

Şiddetli rüzgarın etkili olduğu İstanbul’da uçağın yolcuları acil çıkış kapılarından tahliye edildi.

 

KAZADAN SONRA HAVA TRAFİĞİ YAŞANDI

Sabiha Gökçen Havalimanı’nda yaşanan kaza sonrası diğer uçakların inişinde de aksamalar yaşandı. Birçok uçak pisti pas geçerek hava da tur attı. Bazıları ise çevre havalimanlarına yönlendirilmek zorunda kalındı.

THY’NİN SABİHA GÖKÇEN’DEKİ UÇUŞ OPERASYONLARI DURDURULDU

THY Basın Müşavirliği’nden yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

*Sabiha Gökçen Havalimanı (SAW) Kalkışlı ve Varışlı Seferlerimiz hakkında İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’nda özel havayolu şirketine ait bir uçağın pistten çıkması nedeniyle ilgili meydanda uçuş operasyonları havacılık otoritesi tarafından ikinci bir bildirime kadar durdurulmuştur.

*Yaşanan durum nedeniyle 7 Ocak tarihinde Sabiha Gökçen Havalimanı (SAW) Kalkışlı ve Varışlı Seferlerimizde iptaller yaşanmaktadır. Misafirlerimiz uçuşları ile ilgili durumu web sitemiz ya da çağrı merkezimiz aracılığıyla öğrenebilir.

SABİHA GÖKÇEN’E İNEMEYEN UÇAKLARIN LİSTESİ

09.10 Ankara, 09.20 Antalya, 09.20 Konya, 09.40 Adana, 09.45 Ankara, 09.45 Kayseri, 09.50 Trabzon, 10.05 Antalya, 10.05 Ankara, 10.10 Nevşehir.

İSTANBUL HAVALİMANI’NDA DA BİRÇOK SEFER İPTAL

Rüzgarın hızının 105 kilometreyi bulduğu İstanbul Havalimanı’nda, sabah saatlerindeki kalkışlarda ortalama 20 dakika rötar yaşandı.

İptal edilen 7 Ocak 2019 tarihli iç ve dış hat seferleri şöyle:

İÇ HAT GİDİŞ
– THY: Gaziantep (06.10), Kayseri (07.40), Ankara (09.00), Ankara (17.00)
– Pegasus: İzmir (17.40)

İÇ HAT GELİŞ
– THY: Kayseri (07.20), Gaziantep (11.05), Kayseri (12.00), Ankara (12.45), Ankara (20.50)
– Pegasus: İzmir (16.55)

DIŞ HAT GELİŞ
– THY: Meşhed (06.35)
– Mahan Air: Tahran (09.35)
– Qeshm Airlines: Tahran (11.00)
– Libyan Wings: Mitiga (13.25)

DIŞ HAT GİDİŞ
– Mahan Air: Tahran (11.35)
– Qeshm Airlines: Tahran (13.00)
– Libyan Wings: Mitiga (14.25)

ATATÜRK HAVALİMANI’NDA SORUN YOK

Şu anda yalnızca kargo uçaklarının kullandığı Atatürk Havalimanı’nda ise herhangi bir olumsuzluk gözlenmiyor.

İSTANBUL VALİLİĞİ’NDEN AÇIKLAMA

İstanbul Valiliği tarafından yapılan açıklamada “Birleşik Arap Emirlikleri Şarja – İstanbul seferini yapan özel bir havayolu şirketine ait yolcu uçağı, bugün 09.43’te Sabiha Gökçen Havalimanına iniş yaptıktan kısa bir süre sonra kötü hava şartları nedeniyle pist dışına çıkmıştır. Uçakta bulunan 164 yolcu güvenli bir şekilde tahliye edilmiş olup, herhangi bir can kaybı ve yaralanma söz konusu değildir. Sabiha Gökçen Havalimanındaki uçuşlar geçici bir süre durdurulmuştur” denildi.

PEGASUS’TAN AÇIKLAMA

Pegasus Havayolları pistten çıkan uçakla ilgili açıklama yapıldı. Açıklamada,”Sharjah-Sabiha Gökçen seferini yapan PC747 sefer sayılı TC-CCK kuyruk tescilli uçağımız, bugün İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’na iniş yaptıktan sonra pistten çıkmıştır. Yolcularımızın ve ekibimizin emniyetli şekilde tahliyesi sağlanmıştır. Herhangi bir can kaybı veya yaralanma bulunmamaktadır. Gerekli inceleme başlatılmış olup gelişmelerle ilgili bilgi verilmeye devam edilecektir” denildi.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap