1. Ana Sayfa
  2. Uzay | Bilim

SpaceX Starship SN20′ Yi Test Eetti

SpaceX Starship SN20′ Yi Test Eetti
0

Elon Musk’ın CEO’su olduğu SpaceX, şirketin yörüngeye ulaşacak ilk roketi olması planlanan Starship SN20’nin motor testlerinden heyecanlandıran yeni bir fotoğraf yayınladı.

Bu yeni roketle birlikte şirket önce Ay’a, daha sonra ise Mars’a insanlı seyahati mümkün kılmayı hedefliyor.

12 Kasım Cuma günü Güney Teksas Boca Chica yakınlarındaki Starbase tesisinde, şirketin yörüngeye fırlatılmak üzere tasarlanan parlak, gümüş renkli Starship prototiplerinin ilki olan yeni Starship SN20’yi test etti.

Motorların birlikte nasıl performans gösterdiğini görmek amacıyla sadece birkaç saniye süren test aynı zamanda, şirketin altı Raptor motorunu aynı anda kullanan ilk testi olma özelliğini de taşıyor.

SN20’nin önceki testlerininse sadece iki motor içerdiği biliniyor.

SpaceX’ten gelen yeni bir fotoğrafsa; Starship SN20 roketinin görkemli ateşlenme anını gözler önüne seriyor.

Fotoğrafta, Starship’in altı Raptor motoru bir test standında ateş ve egzoz püskürtürken; SpaceX’in Super Heavy güçlendiricisinin prototipi olan başka bir roket de yakınlarda boşta duruyor.

Mayıs ayında SpaceX, ilk Starship yörünge uçuşu için planını sunmuş ve bu planda da Starship’in Dünya’nın etrafında bir kez uçup, ardından kalkıştan yaklaşık 90 dakika sonra da Hawaii’deki Kauai adası yakınlarındaki Pasifik Okyanusu üzerinden Dünya’ya geri döneceğini belirtmişti.

SpaceX ve Elon Musk, yörünge test uçuşunun önümüzdeki haftalarda veya aylarda gerçekleşebileceğini ifade etmişti; ancak Federal Havacılık İdaresi (Federal Aviation Administration), şirketin Starbase tesisinin çevresel değerlendirmesini yapmakta olduğu için test uçuşunun tam olarak ne zaman gerçekleşeceği şimdilik belirsizliğini koruyor.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap