İlginizi Çekebilir
  1. Ana Sayfa
  2. Uçak Modelleri
  3. SR-71 Blackbird Özellikleri Neler?
Trendlerdeki Yazı

SR-71 Blackbird Özellikleri Neler?

featured

En hızlı jet uçağı olarak bilinen SR-71 Blackbird özellikle sıra dışı tasarımı ile dikkat çekiyor. Günümüzden yaklaşık 50 yıl önce tasarlanmış olmasına rağmen bilim kurgu filmlerinden çıkmış görüntüsü ile hâlâ özel uçaklar arasında yer almayı başarıyor.

SR-71 Blackbird Gelişimi

SR-71 Blackbird gelişimi arasında ilk öne çıkan en hızlı jet uçağı olması gelmektedir. 1966 yılında üretilen bu uçak iki kişilik mürettebata sahiptir. Radara yakalanmasına rağmen çok hızlı olması yüzünden radarda anlık takip yapabilmek de oldukça zordur.

Uçak yüksek hızları sayesinde 1995 yılına kadar kullanılmıştır. Uçağın Kara Kuş olarak anılmasının nedeni ise radar yansımalarını önlemekte olan siyah rengidir. Ayrıca uçak özellikle SSCB’ye karşı gizli görevleri yapmak amacıyla tasarlanmıştır. Bu yüzden de ismine Kara Kuş denilmektedir.

SR-71 Blackbird Özellikleri

SR-71 Blackbird özellikleri için en hızlı jet uçağı olmasının yanında uzun mesafede bu hızını koruyabilmesi de dikkat çeker. Saatte 3500 kilometre yapabilir. Ayrıca saldırıdan korunacak olan bir irtifa olan 25 bin metrede de uçabilmektedir. Özel algılama cihazları ile birlikte hava havaya ya da karadan havaya füzeleri de şaşırtmayı sağlayacak donanım özellikleri taşımaktadır. Kızılötesi kameraya da sahiptir ve ayrıca sıcaklık algılayıcı ile birlikte uçmakta olduğu arazinin görüntülerini de anında aktarabilmektedir.

SR-71 Blackbird algılayıcı da saatte 155 bin kilometreden fazla bir alanı tarama yapmaya olanak tanımaktadır. Model özellikle soğuk savaş esnasında SSCB’nin gizli birliklerinin yerini tespit etmek amacıyla kullanılmıştır. Hatta kimi yorumculara göre SSCB’nin dağılmasında bu uçakların da kısmen etkisi olmuştur.

Uçak 1990 yılında biraz daha geliştirilmiş ve saate 5682 km hız ile sınanmıştır. Bu durumda da uçağın yapısında herhangi bir değişim olmadığı tespit edilmiştir. SR-71 Blackbird pek çok rekorun da sahibi durumundadır.

1976’da 25,922 metre yükseklik ile mutlak irtifa rekorunu kırmıştır. 1974 yılında da New York’tan Londra’ya sadece 1 saat 54 dakikada vararak şimdiye kadar kırılmamış olan çok özel bir rekor daha kırmış bulunmaktadır.

Uçağın görevden çıkarılmasında temel neden ise artık bu kadar gizli görevler yapmasına gerek kalmadığının düşünülmesidir.

Yorum Yap

Yazar Hakkında

Yorum Yap