1. Ana Sayfa
  2. Havacılık Haberleri

Star Alliance

Star Alliance
0

Frankfurt merkezli bir oluşum olan Star Alliance, çok sayıda havayolu firmasını bünyesinde toplayan ve havayolu sektöründeki en güçlü ittifaktır. Yolculara daha iyi hizmet vermek amacıyla kurulan bu oluşum hizmet kalitesini iyileştirmek amacıyla kurulmuştur.

1997 yılında kurulan bu oluşumun ilk yıllarında sadece 5 üyesi bulunuyordu. United Airlines, Thai Airlines, Lufthansa, Scandinavian Airlines ve Air Canada bu ilk 5 üyeydi. Bizim ülkemizde bu oluşumun duyulması ise 2008 yılında Türk Havayollarıın da Star Alliance üyesi olması ile gerçekleşti. Star Alliance’a üye olan havayolları belirli bir hizmet kalitesini tutturmak zorundadır. Bunun karşılığında da üye havayolu şirketlerinin yeni destinasyonlar açması ile ilgili de kolaylıklar sağlandı. Bunun en güzel örneği Türk Hava Yolları’nın bu oluşuma katıldıktan sonra tarifeli uçuş yaptığı noktaların bir hayli artmasıdır.

Star Allience oluşumunun kurucusu Lufthansa’dır. Şu anda toplamda 27 üyesi olan Star Alliance, havayolu sektörünün tanınan isimlerinden Mark Schwab’ın önemli projeleri ile ilerlemeye devam etmektedir.

Star Allience Üyelerinin Verileri

Havayolu sektöründe hizmet kalitesini çok daha iyi bir noktaya getirmek amacıyla kurulan Star Alliance, bu amaçla her daim ilerlemeye ve kendini geliştirmeye devam etmektedir.

Star Alliance üyesi havayolu şirketlerinin pandemi öncesinde günde 18.000’den fazla uçuş gerçekleştirdiği ve 190’dan fazla ülkeye sefer düzenlediği bilinmektedir. Üye havayolu firmaları, 500.000’e ulaşan personel sayısı ile 1300’ün üzerinde havaalanını kullanmaktadır. Bu önemli veriler ile oldukça dikkat çeken Star Alliance, bağlantıları ile üyelerine ve dolayısıyla da havayolu müşterilerine daha iyi hizmet vermeye devam etmektedir.

Bahsettiğimiz gibi üye havayollarının müşterilerine de iyi bir hizmet vermeyi amaçlayan Star Alliance üyesi havayollarını tercih ettiğinizde, özellikle bağlantılı uçuşlarda uçak kaçırma stresi de ortadan kalkıyor. Çünkü bagaj bilgileriniz yakından takip edilerek bagaj aktarımının en kısa sürede gerçekleşmesi sağlanıyor. Hatta bazı durumlarda, hava yolu firmasından bir personel, transfer yolcusunu karşılayıp transfer işleminin de sorunsuz bir şekilde gerçekleşmesini sağlıyor.

Tüm bu hizmetler ve daha fazlası için çalışmaya devam eden Star Alliance’ın, gelecekte çok daha fazla proje ve hizmet ile karşımızda olacakları kesin.

İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

Hayatım Ucakkazalari.com :)

Yorum Yap